Vallensbæk Lokalhistoriske Forening

Folketællingen 1. februar 1921 i Vallensbæk

Familie Matr/hus Navn Køn Fødselsdato Civilstand Fødested Tilflyttet Tilflyttet fra Trossamfund Stilling i Erhverv Bemærkning Fraværende Løbenr
1 29a Johansen Hans M 06-07-1853 Gift Viby 1872   Folkekirken Husfader Jordbruger     1
Johansen Ellen f. Andersen K 18-04-1852 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       2
Johansen Hans M 14-07-1898 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn Tyende Arbeidsløs   3
Johansen Johannes M 14-07-1898 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn Montør Arbeidsløs   4
2 19 Petersen Hans M 27-12-1869 Gift Obby, Sjælland 1906   Folkekirken Husfader Jordbruger     5
Petersen Marie f. Johansen K 14-02-1881 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       6
Petersen Nanna K 21-01-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       7
Petersen Rickart M 23-03-1909 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       8
Petersen Eina M 11-04-1911 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       9
Petersen Gerda K 18-12-1913 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       10
Petersen Esther K 18-12-1913 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       11
Petersen Helga K 25-01-1916 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       12
Petersen Christian M 10-10-1865 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Jordbruger     13
3 17 a Petersen Hanne K 08-01-1862 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husbestyrerinde       14
4 17 b Schmidt Peter M 09-05-1873 Gift Dragør 1906   Folkekirken Husfader Jordbruger     15
Schmidt Sofie f. Jensen K 08-01-1880 Gift Præstø 1906   Folkekirken Husmoder       16
Schmidt Edvard M 24-06-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       17
Schmidt Alma K 23-04-1908 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       18
Schmidt Svend M 01-01-1909 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       19
5 22 Christensen Anders M 16-02-1855 Gift Egebjerg 1900   Folkekirken Husfader Gaardejer     20
Christensen Sofie f. Olsen K 11-12-1870 Gift Skee 1900   Folkekirken Husmoder Gaardejer     21
Christensen Vigo M 13-07-1899 Ugift Vidovre 1900   Folkekirken Barn       22
Christensen Gerda K 01-07-1903 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       23
6 Møllegaard Sten Karl M 26-02-1871 Gift Mou 1906   Folkekirken Husfader Gaardejer     24
Sten Margthe f. Uhder K 19-05-1878 Gift Linaa 1909   Folkekirken Husmoder       25
Sten Holger M 30-12-1884 Ugift Vejenbrod 1906   Folkekirken Husfader       26
Christiansen Karl M 05-09-1898 Ugift Kjøbenhavn 1901   Folkekirken Tyende       27
Schmidt Train K 19-10-1903 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Tyende       28
7 27 Andersen Chr. Stefan M 28-08-1885 Gift Hvidovre 1905   Folkekirken Husfader Gartner     29
Andersen Martha f. Eriksen K 23-10-1885 Gift Hvidovre 1905   Folkekirken Husmoder       30
Andersen Jens M 03-05-1914 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       31
Andersen Stefan M 05-10-1915 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       32
Andersen Martin M 01-04-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       33
Nielsen Hans M 20-11-1900 Ugift Asnæs 1906   Folkekirken Tyende       34
Hansen Alma K 29-06-1902 Ugift Folk, Tyskland 1909   Folkekirken Tyende       35
8 28 b Hansen Hans M 20-05-1866 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Landbrug     36
Hansen Anna f. Andersen K 27-12-1871 Gift Herstedvester 1905   Folkekirken Husmoder       37
Hansen Kristine K 26-07-1898 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       38
Hansen Alma K 18-11-1901 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       39
Bertelsen Knud M 29-05-1915 Ugift Stiftelsen 1901   Folkekirken Plejebarn       40
Roholdt Axel M 29-02-1896 Ugift Roholdt, Præstø 1906   Folkekirken Tyende       41
Jensen Ejnar M 15-07-1906 Ugift Borup 1906   Folkekirken Tyende       42
9 15 b Rasmussen Chr. M 01-03-1880 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Jordbruger     43
Rasmussen Marie K 16-02-1848 Enke Lilleværløse 1905   Folkekirken Enke       44
Rasmussen Dorthea K 10-06-1877 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husbestyrerinde       45
Rasmussen Hans M 26-05-1903 Ugift Kjøbenhavn     Folkekirken Tyende       46
10 14 b Petersen Cort M 20-02-1855 Gift Avedøre 1905   Folkekirken Husfader Gaardejer     47
Petersen Eble f. Kortsen K 14-10-1854 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       48
11 12 a Petersen Anders M 14-07-1852 Enke Brøndbyvester     Folkekirken Husfader Gaardejer     49
Petersen A. Cort M 08-04-1883 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       50
Kortsen Esther K 01-08-1861 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husbestyrerinde       51
Mickelsen R. Peter M 28-09-1893 Ugift Græsted 1906   Folkekirken Tyende       52
Hansen Elisa K 22-05-1905 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Tyende       53
Larsen Henning M 17-04-1905 Ugift Heringløse 1906   Folkekirken Tyende       54
12 16 m Petersen P. O. M 25-10-1885 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Forpagter     55
Petersen Anna f. Sørensen K 11-10-1888 Gift Brøndshøj 1902   Folkekirken Husmoder       56
Petersen Eble K 11-12-1917 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       57
Petersen Ruth K 31-01-1918 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       58
Hansen Ellen K 18-10-1905 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Tyende       59
Hansen Sofie K 23-06-1903 Ugift Vridsløsemagle 1905   Folkekirken Tyende       60
Nielsen Laurits M 03-08-1892 Ugift Brøndbyøster 1905   Folkekirken Tyende       61
Sørensen Hansine K 22-08-1867 Ugift Brøndshøj 1901   Folkekirken Slægtning       62
Knudsen Søren M 03-12-1863 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Landmand   Hellerup 63
13 Korsagergaard Knudsen Eble f. Petersen K 21-10-1873 Gift Vridsløselille 1906   Folkekirken Husmoder Gaardejer     64
Knudsen Ellen K 09-12-1906 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       65
Knudsen Svend M 22-07-1908 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       66
Eriksen Erik M 19-08-1884 Ugift Vridsløselille 1905   Folkekirken Tyende       67
Andersen Erik M 24-12-1900 Ugift Horsens 1904   Folkekirken Tyende       68
Petersen Franker M 14-01-1904 Ugift Kjøbenhavn 1901   Folkekirken Tyende       69
Frederiksen Agnes K 26-07-1901 Ugift Ejby 1905   Folkekirken Tyende       70
Jensen Gerda K 27-08-1892 Ugift Krøjerup     Folkekirken Tyende       71
Kirkebjerggaard Christian Poulsen M   Ugift Krøjerup     Folkekirken Tyende Fodermester   St. Josef Hospital 72
14 10 a Christiansen Niels M 05-07-1865 Gift Vallensbæk     Folkekirken   Landbrug     73
Christiansen Ane f. Nielsen K 04-05-1861 Gift Brøndbyvester 1905   Folkekirken         74
Christiansen Christian M 02-08-1891 Ugift Vallensbæk     Folkekirken   Barn     75
Christiansen Valdemar M 24-10-1896 Ugift Vallensbæk     Folkekirken   Barn     76
Poulsen Dagny K 01-10-1904 Ugift Hjortlunde 1906   Folkekirken   Tyende     77
14a 10 a Poul Larist Olsen M 26-02-1886 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Landmand, Gaardejer     78
Sara Olsen K 29-09-1889 Gift Gandelløse 1911 Ballerup Folkekirken Husmoder       79
Kort Peter Olsen M 14-07-1912 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Søn       80
Knud Ove Olsen M 21-09-1916 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Søn       81
Kristian Olsen M 07-09-1920 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Søn       82
Peder Nielsen M 14-06-1901 Ugift Brøndbyøster 1918 Glostrup Folkekirken Tjenestekarl       83
Ella Larsen K 16-11-1904 Ugift Soderup 1920 Soderup Folkekirken Tjenestepige       84
15 6 a. 6 c Jens Peter Holgersen M 30-03-1888 Gift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Husfader Landmand, Gaardejer     85
Anna Kirstine Holgersen K 30-11-1889 Gift Ballen 1918 Glostrup Folkekirken Husmoder       86
Ole Peter Holgersen M 08-10-1848 Gift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Bedstefar       87
Karen Kirstine Holgersen K 09-12-1851 Gift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Bedstemor       88
Marie Holgersen K 21-02-1916 Ugift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Datter       89
Karen Holgersen K 29-10-1918 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Datter       90
Agnes Kristiane Hansen K 21-09-1904 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Tjenestepige       91
Niels Martin Nielsen M 17-06-1892 Ugift Frederiksberg 1918 Glostrup Folkekirken Tjenestekarl       92
Harry Sørensen M 23-05-1903 Ugift Vallensbæk 1918 Glostrup Folkekirken Tjenestekarl       93
16 6 a. 6 c Alfred Georg Hansen M 05-09-1889 Gift Odderup 1919 Hvidovre Folkekirken Husfader Fodermester     94
Nelly Dorthe Hansen K 07-04-1896 Gift Gørstinge 1919 Hvidovre Folkekirken Husmoder       95
Gerda Magrete Hansen K 19-10-1913 Ugift Kjøbenhavn 1919 Hvidovre Folkekirken Datter       96
Ellen Marie Kirstine Hansen K 02-11-1915 Ugift Hvidovre 1919 Hvidovre Folkekirken Datter       97
Svend Aage Hansen M 13-07-1918 Ugift Hvidovre 1919 Hvidovre Folkekirken Søn       98
Pigen Hansen K 13-08-1920 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Datter       99
17 Store Vejlegaard Cort Michelsen M 13-11-1868 Gift Jylland 1920 Gladsaxe Folkekirken Husfader Forpagter     100
Jenny Michelsen K 17-01-1877 Gift Jylland 1920 Gladsaxe Folkekirken Husmoder       101
Asger Christen Brun Christensen M   Ugift Svendborg 1920 Glostrup Folkekirken   Forpagter     102
18 68 Anders Frederik Pedersen M 11-12-1896 Gift Lynge 1900 Vejlø Folkekirken Husfader Arbejdsmand     103
Johanne Pedersen K 30-08-1876 Gift Svendstrup 1900 Vejlø Folkekirken Husmoder       104
Sara Marie Kirstine Pedersen K 19-02-1902 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Datter Tjenestepige     105
Ebel Elisabeth Pedersen K 10-03-1908 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Datter       106
Hedvig Magrete Pedersen K 08-08-1915 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Datter       107
Agnes Pedersen K 26-01-1920 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Datter       108
Anders Pedersen M 29-06-1843 Ugift Vallensbæk 1892 Frederiksberg Folkekirken   Allerdomsunderstøttelse     109
19   Marius Morten Annard Nielsen M 10-11-1879 Gift Halleby 1920 Isenvad Folkekirken Husfader Slagter     110
Bertha Luise Augosta Nielsen K 12-10-1884 Gift Lipke, Tyskland 1920 Isenvad Folkekirken Husmoder       111
Valdemar Nielsen M 13-07-1905 Ugift Rødby 1920 Isenvad Folkekirken Søn       112
Martha Elisabeth Nielsen K 08-05-1908 Ugift Rødby 1920 Isenvad Folkekirken Datter       113
20   Niels Christian Pedersen M 26-04-1876 Gift Herstedøster 1918 Herstedøster Folkekirken Husfader Skomager     114
Emma Hansine Pedersen K 23-03-1877 Gift Herstedøster 1918 Herstedøster Folkekirken Husmoder       115
Hans Christian Pedersen M 11-03-1908 Ugift Herstedøster 1918 Herstedøster Folkekirken Søn       116
Johanne Karoline Pedersen K 02-07-1912 Ugift Herstedøster 1918 Herstedøster Folkekirken Datter       117
Knud Henning Pedersen M 10-01-1918 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Søn       118
21   Anders Martin Effenbach Jensen M 06-06-1892 Gift Brøndbyvester 1920 Brøndbyvester Folkekirken Husfader Tømmer     119
Gerda Magrete Jensen K 29-01-1898 Gift Rødovre 1920 Rødovre Folkekirken Husmoder       120
22   Johannes August Vilhelm Malchov M 10-07-1889 Gift Tekoraby 1920 Avedøre Katolik Husfader Gartnermedhjælper Handelsgartner P.   121
Klemen Tyna Sofie Malchov K 25-05-1895 Gift Polen 1920 Avedøre Katolik Husmoder       122
Albert Egon Malchov M 24-04-1920 Ugift Avedøre 1920 Avedøre Katolik Søn       123
Ejnar Vigo Malchov M 24-04-1920 Ugift Avedøre 1920 Avedøre Katolik Søn       124
Ellen Marie Brinck K 13-11-1890 Gift Frederiksberg   Vanløse Folkekirken Husmoder       125
Inger Karina Brinck K 08-12-1918 Ugift Vanløse   Vanløse Folkekirken Datter       126
23   Svend August Andersen M 23-09-1852 Ugift Sverig 1913 Kjøbenhavn Folkekirken Enligstille Jord Arbejdsmand     127
24   Peder Emil Christensen M 05-07-1889 Gift Herstedvester 1917 Værløse Folkekirken Husfader Gartner     128
Ellen Sofie Christensen K 22-12-1892 Gift Taarnby 1917 Brøndshøj Folkekirken Husmoder       129
25 26 Johan August Kolbe M 08-04-1869 Gift Kjøbenhavn 1869 Kjøbenhavn Folkekirken Husfader Jordbruger     130
Maren Sofie Kolbe K 18-08-1880 Gift Ørslev 1901 Brøndbyvester Folkekirken Husmoder       131
Hans Christian Kolbe M 19-09-1902 Ugift Vallensbæk 1920 Brøndbyvester Folkekirken Søn Tjenestekarl Arbeidsløs   132
Kai Richard Kolbe M 12-04-1904 Ugift Vallensbæk 1920 Glostrup Folkekirken Søn Gartnerelev Handelsgartner P.   133
Carl Alfred Kolbe M 21-02-1905 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn Gartnerelev Handelsgartner P.   134
Oluf Johannes Kolbe M 10-01-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn       135
Eigil Kolbe M 24-05-1914 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn       136
Johanne Kirstine Holberg K 01-02-1850 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Tante Allerdomsunderstøttelse - 500 kr Amager nr. 1 137
26 27 Hans Christian Svend Pedersen M 30-08-1881 Gift Vangede 1914 Glostrup Folkekirken Husfader Jordbruger     138
Laura Hansine Petrea Pedersen K 17-09-1884 Gift Kjøbenhavn 1874 Glostrup Folkekirken Husmoder       139
Augelu Svend Pedersen M 24-04-1910 Ugift Brøndbyvester 1912 Glostrup Folkekirken Søn       140
27 24 a Jens Søren Christoffersen M 03-07-1862 Gift Herfølge 1920 Roskilde Folkekirken Husfader Landbrug     141
Otto Holger Christoffersen M 21-09-1892 Ugift Herfølge 1920 Kjøbenhavn Folkekirken Søn Mekaniker     142
28 9 k Jens Mortensen M 04-07-1875 Gift Brøndbyvester 1919 Brøndbyvester Folkekirken Husfader Fisker     143
Kristine Mortensen K 17-10-1888 Gift Brøndbyvester 1919 Brøndbyvester Folkekirken Husmoder       144
Ejner Johannes Mortensen M 06-03-1914 Ugift Brøndbyvester 1919 Brøndbyvester Folkekirken Søn       145
Else Elisabeth Mortensen K 14-02-1916 Ugift Brøndbyvester 1919 Brøndbyvester Folkekirken Pige       146
Ella Ane Mortensen K 08-10-1918 Ugift Brøndbyvester 1919 Brøndbyvester Folkekirken Pige       147
29   Frits Julius Henrik Bartels M 16-10-1890 Gift Rendsborg 1920 Valby Folkekirken Husfader Musiker     148
Rosalie Augusta Luvise Bartels K 21-06-1888 Gift Kjøbenhavn 1920 Valby Folkekirken Husmoder       149
Halfdan Reinhardt Vorning M 21-10-1914 Ugift Kjøbenhavn 1920 Valby Folkekirken Søn       150
Pige Bartels K 25-11-1920 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Pige       151
30 9 N Hans Laurits Larsen M 11-02-1885 Gift Brøndbyøster 1919 Brøndbyøster Folkekirken Husfader Fisker     152
Ane Marie Larsen K 17-07-1877 Gift Brøndbyøster 1919 Brøndbyøster Folkekirken Husmoder       153
Ane Bertine Larsen K 12-05-1900 Ugift Brøndbyøster 1919 Brøndbyøster Folkekirken Datter Arbejderske Handelsgartner P.   154
Jens Christoffer Larsen M 27-10-1901 Ugift Brøndbyøster 1919 Brøndbyøster Folkekirken Søn Tjenestekarl Arbeidsløs   155
Christen Peter Larsen M 21-03-1904 Ugift Brøndbyøster 1919 Brøndbyøster Folkekirken Søn Fisker Arbeidsløs   156
31 9 N Axel Christian Jeppesen M 29-04-1898 Gift Karlslunde 1920 Kjøbenhavn Folkekirken Husfader Arbejdsmand Jordarbejde   157
Ellen Kristine Jeppesen K 08-08-1896 Gift Brøndbyøster 1920   Folkekirken Husmoder       158
D. Jeppesen M 11-01-1921 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn       159
32 9 O Peder Mortensen M 05-05-1862 Enkemand Brøndbyvester 1920 Brøndbyvester Folkekirken Husfader Fisker     160
Niels Peter Mortensen M 11-05-1899 Ugift Brøndbyvester 1920 Hvissing Folkekirken Søn Tjenestekarl Arbeidsløs   161
Valdemar Oluf Mortensen M 14-11-1901 Ugift Brøndbyvester 1920 Herstedøster Folkekirken Søn Tjenestekarl Arbeidsløs   162
33 9 D Hans Peder Andersen M 16-12-1873 Gift Vallensbæk 1918 Brøndbyvester Folkekirken Husfader Tømmer     163
Anna Martine Andersen K 19-11-1884 Gift Kjøbenhavn 1918 Brøndbyvester Folkekirken Husmoder       164
Mabel ?? Andersen K 21-01-1904 Ugift U.S.A. 1918 Brøndbyvester Folkekirken Datter       165
Edith Andrea Andersen K 31-08-1908 Ugift U.S.A. 1914 Brøndbyvester Folkekirken Datter       166
Ella Anna Andersen K 20-03-1912 Ugift Vallensbæk 1918 Brøndbyvester Folkekirken Datter       167
Knud Henrik Andersen M 12-01-1913 Ugift Vallensbæk 1918 Brøndbyvester Folkekirken Søn       168
Dan Erik Andersen M 12-04-1920 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn       169
34 6 E Lars Peter Nielsen M 09-09-1873 Gift Sæby 1901 Herlev Folkekirken Husfader Gaardbruger     170
Sidse Marie Nielsen K 14-08-1880 Gift Vallensbæk 1901 Frederiksberg Folkekirken Husmoder       171
Nina Therese Nielsen K 19-09-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Datter       172
Gerda Magrete Nielsen K 11-03-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Datter       173
Kai Nielsen M 26-02-1911 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn       174
Tove Elisabeth Nielsen K 20-08-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Datter       175
Hans Christian Nielsen M 12-06-1915 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Søn       176
Frits Emanuel Nielsen M 06-10-1917 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn       177
Ane Kathrine Hanberg K 26-12-1848 Enke Hvidovre 1868 Hvidovre Folkekirken Bedstemor Allerdomsunderstøttelse     178
35 6 E Denis Jesper Pedersen M 27-07-1866 Gift Kjøbenhavn 1920 Taastrup Folkekirken Husfader Arbejdsmand, Landbrug     179
Ellen Marie Pedersen K 07-11-1874 Gift Aringløse 1920 Taastrup Folkekirken Husmoder       180
Oluf Peter Christian Pedersen M 29-07-1904 Ugift Aringløse 1920 Taastrup Folkekirken Søn Tjenestekarl     181
Severus Emanul Pedersen M 30-04-1907 Ugift Aringløse 1920 Taastrup Folkekirken Søn       182
Klara Anna Ulla Pedersen K 24-03-1909 Ugift Aringløse 1920 Taastrup Folkekirken Datter       183
Laurits Malling Goldenkjær M 05-11-1912 Ugift Aringløse 1920 Taastrup Folkekirken Søn       184
36 6 E Niels Tommas Pedersen M 12-03-1892 Gift Veddelev 1919 Heringløse Folkekirken Husfader Fodermester     185
Astrid Vilhelmine Pedersen K 10-03-1896 Gift Kjøbenhavn 1919 Heringløse Folkekirken Husmoder       186
Hedvig Nielsine Pedersen K 01-10-1914 Ugift Himmelev 1919 Heringløse Folkekirken Datter       187
Svend Aage Pedersen M 22-03-1917 Ugift Fløng 1919 Heringløse Folkekirken Søn       188
Skjold Verner Pedersen M 19-08-1920 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Søn       189
37 5 Martin Olsen M 02-07-1884 Gift Vallensbæk 1918 Hvissing Folkekirken Husfader Landbrug, Gaardejer     190
Petra Jensine Olsen K 17-05-1887 Gift Gandelløse 1918 Hvissing Folkekirken Husmoder       191
Kort Schellerup Olsen M 03-07-1912 Ugift Hvissing 1918 Hvissing Folkekirken Søn       192
Gurun Kirsten Olsen K 04-03-1919 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Datter       193
Ida Kristine Larsen K 11-11-1901 Ugift Herstedvester 1919 Herstedvester Folkekirken Tjenestepige       194
Marie Magrete Pejtersen K 21-04-1906 Ugift Vallensbæk   Vallensbæk Folkekirken Tjenestepige       195
Axel Henrik Henriksen M 20-11-1897 Ugift Herstedøster 1919 Ledøje Folkekirken Tjenestekarl       196
Niels Jensen M 20-02-1899 Ugift Jylland 1920 Gentofte Folkekirken Tjenestekarl       197
Villiam Scluter M 30-04-1874 Ugift Kastrup 1920 Vridsløse Folkekirken Tjenestekarl       198
38 Gammelgaard Svend Olaf Paulsen M 16-03-1880 Separeret Vordingborg 1919 Svinninge Folkekirken Husfader Bestyrer     199
Carl Aage Mathisen M 20-08-1899 Ugift Korsør 1919 Tjæreby Folkekirken Tyende Medhjælper     200
Hans Peter Larsen M 24-07-1899 Ugift Store Tømeby 1919 Svinninge Folkekirken Tyende Tjenestekarl     201
Verner Bernhard Olsen M 18-04-1905 Ugift Kjøbenhavn 1905 Kjøbenhavn Folkekirken Tyende Tjenestekarl     202
Kristian Manga M 16-09-1876 Ugift Nexø, Bornholm 1921 Græsted Folkekirken Tyende Staldkarl     203
Mine Redersen K 10-07-1892 Ugift Snøde, Langeland 1919 Svinninge Folkekirken Tyende Husbestyrerinde     204
Maren Jensine Jensen K 29-06-1897 Ugift Niløse 1921 Lyngby Folkekirken Tyende Tjenestepige     205
39 Højerupgaard Broder Christian Knudsen M 15-09-1889 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Forpagter     206
Claudius Chr. Schmidt M 17-08-1897 Ugift Østerlinet 1/8 1920 Smørum, Ledøie Folkekirken Tyende Forkarl, Landbrug Forpagter B.   207
Holger Larsen M 08-09-1899 Ugift Gørstinge 1/11 1920 Nylars, Bornholm Folkekirken Tyende Landbrug     208
Marie Kistine Straarup K 19-11-1893 Ugift Sdr. Bjert, Veile 10/9 1920 Sdr. Bjert, Veile Folkekirken Husbestyrerinde Husgjerning     209
Alvilda Gudrun Valborg Jensen K 27-12-1905 Ugift Abetved 1/5 1920 Sengeløse Folkekirken Tyende Husgjerning     210
Frederik Peter Hansen M 16-08-1871 Ugift Kjøbenhavn 16/1 1921 Herstedvester Folkekirken   Landarbejder   Ikke hjemmehørende her 211
40 6 Kirsten Hansen K 01-02-1849 Enke Vallensbæk   Herstedvester Folkekirken Husmoder Allerdomsunderstøttelse     212
41 63 Christian Ovesen M 05-09-1879 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Mælkeforpagter     213
Julie Augusta Halling K 22-06-1874 Ugift Baarse, Præstø Amt 1/3 1918 Kjøbenhavn Folkekirken Husbestyrerinde Husgjerning     214
42 Præstegaarden Herman Aage Emil Otto Busch M 31-10-1854 Gift Kjøbenhavn 1914 Kjøbenhavn Folkekirken Husfader Sognepræst     215
Fanny Andrea Luise Busch K 04-05-1852 Gift Cappel, 1914 Kjøbenhavn Folkekirken Husmoder       216
Thyra Margrethe Busch K 14-06-1894 Ugift Bording,   Kjøbenhavn Folkekirken Datter Husgjerning     217
Ingeborg Petersen K 09-06-1894 Ugift Svenstrup 1920 Nykjøbing Folkekirken Tyende Husgjerning     218
43 Præstegaarden Jens Jensen Skallerup M 25-07-1890 Gift Møgelvang, Jylland 31/10 1916 Kjøbenhavn Folkekirken Husfader Cementstøber Cementstøberiet,   219
Bodil Kristine Skallerup K 13-01-1892 Gift Vallensbæk   Kjøbenhavn Folkekirken Husmoder       220
Ebba Karen Kristine Skallerup K 17-09-1914 Ugift Vallensbæk   Kjøbenhavn Folkekirken Barn       221
Robert Skallerup M 07-07-1917 Ugift Vallensbæk   Kjøbenhavn Folkekirken Barn       222
Jenny Frida Skallerup K 20-10-1919 Ugift Vallensbæk   Kjøbenhavn Folkekirken Barn       223
44 58 Jens Olsen Petersen M 18-03-1854 Gift Lille Rørbæk, 1/5 1918 Ishøj, Københavns Folkekirken Husfader Smedesvend     224
Marie Petersen K 09-07-1856 Gift Taastrup Valby 1/5 1918 Kjøbenhavn Folkekirken Husmoder       225
45 57 Kirsten Olsen K 10-01-1852 Enke Sterkende, Reerslev 1877 Brøndbyvester Folkekirken Husmoder Husejerske, Privat Formue     226
46 58 Peter Niels Petersen M 01-09-1847 Gift Høsterkøb, Birkerød 1871 Brøndbyvester Folkekirken Husfader Allerdomsunderstøttelse     227
Ane Petersen K 02-12-1846 Gift Vallensbæk   Brøndbyvester Folkekirken Husmoder       228
47 7 Johannes Simonsen M 04-07-1872 Gift Vallensbæk 1919 Glostrup Folkekirken Husfader Jordarbejder     229
Ane Simonsen K 10-04-1894 Gift Orø Pr. Holbæk 1918 Karlslunde Folkekirken Husmoder       230
48 59 Chr. Frederik Valdemar Hansen M 13-06-1884 Gift Brøndbyøster 1901 Brøndbyøster Folkekirken Husfader Handelsmand     231
Anna Abelone Sofie Hansen K 28-09-1884 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       232
Nanna Valborg Larsine Hansen K 07-04-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       233
49 54 Henry Lassen M 21-11-1885 Gift Kjøbenhavn 1886 Kjøbenhavn Folkekirken Husfader Murerarbejdsmand,     234
Johanne Lassen K 29-07-1888 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       235
Jenny Lassen K 28-07-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       236
Selma Lassen K 08-10-1909 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       237
Edith Lassen K 05-07-1913 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       238
Knud Lassen M 11-06-1919 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       239
Christian Ludvig Vallentin M 20-12-1866 Ugift Grevninge 1912 Lyngby Folkekirken Husfader Husejer for Handelsmanden     240
Else Marie Kirstine Olsen K 08-01-1903 Ugift Kjøbenhavn   Lyngby Folkekirken Slægtning Textilarbejdeske Holger Petersens   241
50 3 Maren Kortsen K 14-10-1852 Enke Tranegilde 1885 Tranegilde Folkekirken Husmoder Gaardejerske - Lam     242
50 3 Kort Kortsen M 18-08-1892 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn Gaardbestyrer, Landbrug     243
Rasmine Olsen K 05-06-1899 Ugift Birkum, Fraugde 1/11 1920 Birkende Folkekirken Tyende Husgjerning     244
Søren Mølgaard M 10-06-1892 Ugift Kellerup, Viborg 1/5 1920 Skive Folkekirken Tyende Arbejdsmand, Landbrug     245
51 52 b Ole Peter Sørensen M 08-02-1848 Gift Kjøbenhavn 1880 Glostrup Folkekirken Husfader Allerdomsunderstøttelse     246
M. Marie Sørensen K 14-11-1855 Gift St. Merløse 1880 Kjøbenhavn Folkekirken Husmoder       247
Henrik Peter Sørensen M 09-03-1892 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn Søfyrbøder     248
52 10 c Niels Christian Christensen M 25-08-1863 Gift Flade, Hjørring Amt 1887 Frederikshavn Folkekirken Husfader Husejer, Husejer Kortsens Enke   249
Elisabeth Marie Christensen K 02-03-1864 Gift Ugilt, Jylland 1887 Kjøbenhavn Folkekirken Husmoder       250
Aage Christensen M 22-10-1905 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       251
53 61 Hans Andersen M 19-11-1847 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Husejer, Partikulier     252
Birthe Andersen K 31-03-1851 Gift Glostrup 1872 Glostrup Folkekirken Husmoder       253
54 61 Marie Petersen K 11-08-1872 Enke Kjøbenhavn 1915 Glostrup Folkekirken Husmoder Privat Understøttelse     254
Hans Karl Petersen M 26-07-1899 Ugift Amager 1915 Glostrup Folkekirken Søn Smedesvend Smed Jonsen,   255
Gustav Petersen M 22-11-1902 Ugift Glostrup 1915 Glostrup Folkekirken Søn Arbejdskarl ved Landbruget   256
Niels Peter Petersen M 12-03-1909 Ugift Glostrup 1915 Glostrup Folkekirken Barn       257
Hans Jørgen Petersen M 03-08-1913 Ugift Glostrup 1915 Glostrup Folkekirken Barn       258
55 61 Hans Jacob Sørensen M 11-10-1881 Gift Vallensbæk 1918 Glostrup Folkekirken Husfader Arbejdsmand ved Landbruget   259
Anna Kristine Sørensen K 06-05-1884 Gift Risby, 1918 Glostrup Folkekirken Husmoder       260
Erna Sørensen K 21-03-1907 Ugift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Barn       261
Sara Sørensen K 11-06-1909 Ugift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Barn       262
Kirstine Sørensen K 30-07-1913 Ugift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Barn       263
Rikardt Sørensen M 02-08-1917 Ugift Glostrup 1918 Glostrup Folkekirken Barn       264
Arne Sørensen M 29-08-1920 Ugift Vallensbæk   Glostrup Folkekirken Barn       265
Christen Jensen M 24-05-1868 Gift Staby, Rinkjøbing 1/5 1920 Sengeløse Folkekirken Husfader Fodermester Gaardmand Martin   266
Marie Jensen K 12-03-1872 Gift Fjenneslevmagle 1920 Sengeløse Folkekirken Husmoder       267
Anna Jensen K 22-05-1911 Ugift Reerslev 1920 Sengeløse Folkekirken Barn       268
Holger Jensen M 31-12-1913 Ugift Baldersbrønde 1920 Sengeløse Folkekirken Barn       269
56 53 Christian Johansen M 08-04-1892 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Husejer, Mælkekusk     270
56 53 Kristine Johansen K 26-04-1884 Gift Vadsby, Kjøbenhavns 1918 Kjøbenhavn Folkekirken Husmoder       271
57 53 Andreas Zenkin M 28-08-1893 Gift Rusland 1920 Gadstrup Græsk Katolsk Husfader Fodermester Gaardmand S.   272
Karen Margrethe Zenkin K 11-09-1882 Gift Vallensbæk 1920 Gadstrup Folkekirken Husmoder       273
J. P. Oluf Nielsen M 25-11-1912 Ugift Glostrup 1920 Gadstrup Folkekirken Barn       274
Karen Kathrine Elisabeth K 01-12-1911 Ugift Glostrup 1920 Gadstrup Folkekirken Barn       275
Olga Margrethe Zenkin K 08-01-1912 Ugift Glostrup 1920 Gadstrup Folkekirken Barn       276
58 53 Peder Sørensen M 18-03-1863 Gift Greve 1910 Ishøj Indremission Husfader Arbejdsmand ved Landbruget   277
Laurine Sørensen K 20-02-1866 Gift Kjøbenhavn 1910 Ishøj Indremission Husmoder       278
59 31 Lars Petersen M 21-05-1856 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Handelsmand,     279
Anna Marie Petersen K 23-05-1850 Gift Sverig 1874 Sverig Folkekirken Husmoder       280
60 46 Niels Hansen M 06-02-1895 Gift Agerup, Vigersted 1884 Brøndbyvester Folkekirken Husfader Jordarbejder Ingenørfirmaet   281
Bengta Hansen K 13-09-1858 Gift Sverig 1882 Sverig Folkekirken Husmoder       282
61 46 N. T. Aage Hansen M 30-11-1895 Gift Kjøbenhavn 1896 Kjøbenhavn Folkekirken Husfader Landpostbud     283
Hedvig Kristiane Hansen K 09-10-1892 Gift Selchausdal 1919 Kjøbenhavn Folkekirken Husmoder       284
Eli Angerende Hansen K 16-03-1920 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       285
62 55 c Jens Peter Weiss M 10-10-1879 Gift Slangerup 1920 Brøndbyvester Folkekirken Husfader Jordarbejder, Husejer Københavns Komune   286
Marie Weiss K 06-12-1884 Gift Avedøre, Glostrup 1920 Brøndbyvester Folkekirken Husmoder       287
Thomas Weiss M 19-01-1910 Ugift Brøndbyvester 1920 Brøndbyvester Folkekirken Barn       288
Maja Margrethe Weiss K 23-08-1914 Ugift Brøndbyvester 1920 Brøndbyvester Folkekirken Barn       289
Aksel Weiss M 07-10-1917 Ugift Brøndbyvester 1920 Brøndbyvester Folkekirken Barn       290
Karl Martin Weiss M 30-07-1920 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       291
63 55 c Jens Jensen M 03-08-1890 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Gasværksarbejder, fhv. Københavns Komune   292
64 55 c Anders Peter Pejtersen M 30-05-1877 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Tømrersvend Tømremester A.   293
Hansine Magrethe Pejtersen K 07-11-1880 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       294
Jens Peter Pejter Pejtersen M 14-09-1909 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       295
Larsine Kirstine Pejtersen K 05-02-1918 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       296
65 60 c Peder Christensen M 04-01-1858 Enkemand Ølsted, 1887 Ølsted, Folkekirken Husfader Husejer, Kommunal Vallensbæk   297
66 60 a 60 b Niels Hansen M 10-04-1886 Gift Bloustrød 1911 Ishøj Folkekirken Husfader Jordarbejder, Dræning Dræningsmester   298
Kristine Mathea Hansen K 27-11-1888 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       299
Jens Peter Jørgen Hansen M 18-05-1914 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       300
Egon Viggo Torkild Hansen M 20-01-1916 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       301
Ejner Leo Poul Hansen M 20-01-1916 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       302
Knud Erik Børge Hansen M 10-12-1919 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       303
67 6a Johan Peter Olsen M 21-08-1870 Gift Allindemagle, 1895 Rødovre Folkekirken Husfader Jordarbejder Ingenørfirmaet   304
Maren Emilie Olsen K 06-07-1872 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       305
Jens Pejter Pejtersen M 21-12-1879 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Logerende Landarbejder Arbeidsløs   306
68 66 b Hans Peter Sørensen M 20-05-1870 Gift Høsterkøb, 1915 Ledøje Folkekirken Husfader Købmand     307
Ane Johanne Sørensen K 24-05-1870 Gift Sengeløse 1915 Ledøje Folkekirken Husmoder       308
Meta Marie Kirstine Sørensen K 13-08-1909 Ugift Ledøje Smørum   Ledøje Folkekirken Datter Husgerning     309
69 66 a Rasmus Sørensen M 16-08-1883 Gift Vallensbæk 1917 Glostrup Folkekirken Husfader Handelsmand, Husejer     310
Dagny Sørensen K 03-05-1890 Gift København 1917 Glostrup Folkekirken Husmoder       311
Elisabeth Sørensen K 03-06-1909 Ugift Ledøje Smørum 1917 Glostrup Folkekirken Barn       312
Grethe Dagny Sørensen K 08-05-1911 Ugift København 1917 Glostrup Folkekirken Barn       313
Bolette Sørensen K 28-11-1915 Ugift København 1917 Glostrup Folkekirken Barn       314
Aage Sørensen M 15-08-1918 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       315
Jørgen Nielsen M 04-08-1868 Enkemand Aastrup 1920 Herstedvester Folkekirken Logerende Arbejdsmand ved Landbruget   316
70 55 b Jørgen Kjøng Iversen M 08-04-1879 Gift Sdr. Bjert, Veile 1920 Ishøj Folkekirken Husfader Smedemester     317
Astrid Iversen K 09-11-1886 Gift Kjøbenhavn 1920 Ishøj Folkekirken Husmoder       318
Gerda Kjøng Iversen K 20-09-1909 Ugift Kjøbenhavn 1920 Ishøj Folkekirken Barn       319
Inger Kjøng Iversen K 07-07-1914 Ugift Kjøbenhavn 1920 Ishøj Folkekirken Barn       320
Hans Peter Bensen M 12-10-1875 Ugift Fredericia 1920 Hørsholm Folkekirken Logerende Arbejdsmand Arbeidsløs   321
71 56 Hans Peter Olsen M 14-08-1884 Gift Sandby 1909 København Folkekirken Husfader Jord og Betonarbeider, Arbeidsløs   322
Birta Mathilde Olsen K 11-01-1892 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       323
Svend Aage Olsen M 06-07-1911 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       324
Hary August Olsen M 27-01-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       325
Gudrund Sofie Marie Olsen K 14-12-1914 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       326
Paul Andreas Olsen M 18-05-1916 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       327
Rigmor Rosalie Olsen K 20-08-1917 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       328
72 16-47 Ole Andersen M 20-02-1874 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Tømrer og Karetmagermester     329
Kristine Bothilde Andrea K 01-01-1874 Gift Taastrup Valby 1879   Folkekirken Husmoder       330
Laurits Andreas Andersen M 02-03-1900 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn Tømrer Hos Tømrer   331
Oluf Andersen M 07-08-1903 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn Tømrerlærling Hos Tømrer   332
Hans Peter Andersen M 10-03-1905 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn       333
Valdemar Johannes Andersen M 07-08-1906 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Søn Tømrerlærling Hos Tømrer   334
Willy Ferdinand Andersen M 19-02-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       335
Hilbert Andersen M 25-10-1913 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       336
Ellen Margrethe Andersen K 02-06-1916 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       337
Helge Ejler Andersen M 19-09-1918 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       338
Osvald Andersen M 06-04-1902 Ugift Hjørlunde, 1917 Herstedøster Folkekirken Lærling Tømrerlærling Hos Tømrer   339
Christian Osterman M 16-01-1904 Ugift Kalundborg 1919 Glostrup Folkekirken Lærling Tømrerlærling Hos Tømrer   340
73 49 Anders Theodor Henriksen M 15-10-1880 Gift København 1881 Amager Folkekirken Husfader Slagter og Husejer     341
Marie Hansine Henriksen K 10-03-1881 Gift Høje Taastrup 1900 Ishøj Folkekirken Husmoder       342
Simon Peter Henriksen M 13-06-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       343
Estrid Marie Henriksen K 18-03-1909 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       344
Martha Hansine Henriksen K 14-01-1910 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       345
Hans Christian Stefan Henriksen M 16-01-1916 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       346
Anders Ferdinand Paulsen M 29-12-1873 Ugift Høje Taastrup 1912 Ballerup Folkekirken Logerende Porcelainsarbeider, Porcelainsfabrikk   347
74 67 Anders Martin Mortensen M 13-01-1888 Gift Brøndbyvester 1912 Sverig Folkekirken Husfader Jord Arbejdsmand Statsbanerne   348
Anna Elisabeth Mortensen K 13-02-1889 Gift Sverig 1919 Sverig Folkekirken Husmoder     er i Sverig 349
Arnt Ludvig Mortensen M 11-09-1919 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn     er i Sverig 350
75 67 Lars Peter Mortensen M 21-01-1862 Gift Mørdrup 1889 Frederiksberg Folkekirken Husfader Landarbejder P. Petersen,   351
Johanne Mortensen K 19-06-1864 Gift Brøndbyvester 1864 Brøndbyvester Folkekirken Husmoder       352
Kristian Valdemar Mortensen M 06-05-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       353
Johannes Peter Mortensen M 28-12-1900 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Logerende Fodermester P. Petersen,   354
Maren Olsen K 25-05-1844 Enke Vallensbæk     Folkekirken Husmoder Allerdomsunderstøttelse     355
76 51 Karl Johan Kristensen M 11-03-1867 Gift Ulfborg 1891 Avedøre Folkekirken Husfader Landarbejder P. Petersen,   356
Marie Elisabeth Kristensen K 06-04-1872 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       357
Birthe Petrea Kristensen K 21-09-1904 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       358
Ellen Alfrida Kristensen K 08-04-1909 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       359
Edel Poula Kristensen K 26-08-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       360
Simon Sanvart Kristensen M 21-09-1900 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Logerende Sømand Arbeidsløs   361
77 51 Inger Kirstine Jensen K 19-12-1862 Enke Ishøj 1870 Ishøj Folkekirken Husbestyrerinde Syerske     362
78 33 Lars Kristian Sørensen M 02-03-1884 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Vognmands Kudsk Vognmand Jensen   363
Laura Bentine Sørensen K 23-03-1889 Gift Brøndbyvester 1910 Hvidovre Folkekirken Husmoder       364
Marte Andrea Sørensen K 18-10-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       365
Ester Elisabeth Sørensen K 11-03-1915 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       366
Knud Valdemar Sørensen M 01-03-1918 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       367
Dreng M 07-10-1920 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       368
79 34 Lars Petersen M 23-09-1859 Enkemand Kjøbenhavn 1915 Kjøbenhavn Folkekirken Husfader Landarbejder Arbeidsløs   369
80 34 Hans Peter Sørensen M 04-01-1883 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Tømrer Københavns   370
Ellen Kristine Sørensen K 12-09-1886 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       371
Harry Sørensen M 18-11-1913 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       372
Henning Sørensen M 25-02-1918 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       373
81 15 a Inger Hansen K 25-05-1876 Enke Brøndbyvester 1899 Herstedvester Folkekirken Husmoder Landbrug     374
Marie Hansen K 25-05-1893 Ugift København 1899 Herstedvester Folkekirken Husassistent       375
Edvard Hansen M 08-04-1893 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Gaardbestyrer       376
Valdemar Hansen M 25-02-1905 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       377
Michael Hansen M 28-06-1908 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       378
Aage Hansen M 10-07-1909 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       379
Emma Hansen K 26-04-1912 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       380
Ina Hansen K 06-11-1915 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       381
82 14 a Chr. Petersen M 07-02-1878 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Købmand     382
Ane Kirstine Petersen K 01-07-1876 Gift Brøndbyvester     Folkekirken Husmoder       383
Gunnar Petersen M 08-04-1910 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       384
Dagmar Johanne Ejlertsen K 13-01-1902 Ugift Slangerup     Folkekirken Expeditrice       385
83 32 a Kristian Jensen M 25-01-1883 Ugift Valby 1906 Odense Folkekirken Husfader Gartneri     386
Johanne Jensen K 19-09-1879 Ugift Harraldsted 1911 Harraldsted Folkekirken Husbestyrerinde       387
84 29 b Karl Ovesen M 08-05-1879 Gift Vallensbæk     ?? Husfader Slagter og Landbrug     388
Ellen Ovesen K 06-06-1882 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       389
Gunnar Ovesen M 05-03-1920 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       390
85 38 Maren Sørensen K 19-09-1856 Enke Vallensbæk     Folkekirken Husmoder Syerske,     391
Hans Peter Sørensen M 16-05-1897 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Logerende Kirkegaardsarbejder Vestre Kirkegaard   392
86 70 Herman Hansen M 16-05-1872 Gift København 1899 København Folkekirken Husfader Smedesvend Soyakage   393
Marie Hansen K 22-10-1874 Gift Hellested 1881 Hellested Folkekirken Husmoder       394
Magrete Hansen K 01-08-1910 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       395
Karl Hansen M 13-02-1913 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       396
87 45 Lars Kristian Pejtersen M 31-08-1883 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husfader Ved Statsbanernes Værksted     397
Anna Pejtersen K 15-01-1884 Gift Vallensbæk     Folkekirken Husmoder       398
Maja Pejtersen K 23-12-1908 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       399
Sven Aage Pejtersen M 08-01-1915 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       400
Ane Poulsen K 02-05-1847 Enke Aarhus 1867 Aarhus Folkekirken Husmoder Allerdomsunderstøttelse     401
88 40 Kristen Andersen M 14-06-1870 Gift St. Torstrup 1902 Herstedvester Folkekirken Husfader Sementstøber Murer Nielsen   402
Karen Andersen K 16-10-1868 Gift Taastrup Valby 1868 Tranegilde Folkekirken Husmoder       403
Viggo Andersen M 09-04-1906 Ugift       Folkekirken Barn       404
Poul Andersen M 07-02-1912 Ugift       Folkekirken Barn       405
89 40 Kristian Nielsen M 01-08-1891 Gift Brøndbyvester 1920 Torslunde Folkekirken Husfader Jor og Betong Arbejder Arbeidsløs   406
Karoline Nielsen K 09-03-1891 Gift Vestereged 1920 Torslunde Folkekirken Husmoder       407
Edelborg Frederiksen K 31-05-1910 Ugift Faaborg 1920 Torslunde Folkekirken Barn       408
Karl Frederiksen M 27-08-1911 Ugift Jyderup 1920 Torslunde Folkekirken Barn       409
Kamma Frederiksen K 11-09-1913 Ugift Glim 1920 Torslunde Folkekirken Barn       410
90 13 Hans Peter Nielsen M 17-04-1866 Gift Sengeløse 1896 Hjortespring Folkekirken Husfader Banearbejder Statsbanerne   411
Sofie Nielsen K 14-04-1864 Gift Rønnebæk 1896 Hjortespring Folkekirken Husmoder       412
Johannes Nielsen M 10-06-1907 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       413
91 13 Hans Larsen M 11-07-1883 Gift Vallensbæk 1917 Herstedvester Folkekirken Husfader Fodermester A. Jensen   414
Valborg Larsen K 18-01-1882 Gift Menstrup 1917 Herstedvester Folkekirken Husmoder       415
Eleonora Larsen K 21-08-1906 Ugift Arløse 1917 Herstedvester Folkekirken Barn       416
Jens Larsen M 17-06-1909 Ugift Arløse 1917 Herstedvester Folkekirken Barn       417
Ruth Larsen K 22-11-1911 Ugift Taarnemark 1917 Herstedvester Folkekirken Barn       418
Børge Larsen M 14-04-1913 Ugift Jenstrup 1917 Herstedvester Folkekirken Barn       419
Mogens Larsen M 02-11-1916 Ugift Herstedvester 1917 Herstedvester Folkekirken Barn       420
Kort Larsen M 02-11-1917 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       421
92 2 b Magrete Fransen K 02-06-1878 Enke Thorning 1914 Bovling Folkekirken Husmoder Lærerinde Vallensbæk Skole   422
Ester Fransen K 28-02-1907 Ugift Bovling 1914 Bovling Folkekirken Barn       423
Kristian Fransen M 27-03-1908 Ugift Bovling 1914 Bovling Folkekirken Barn       424
Aage Fransen M 24-05-1910 Ugift Bovling 1914 Bovling Folkekirken Barn       425
Anna Fransen K 05-06-1913 Ugift Bovling 1914 Bovling Folkekirken Barn       426
Eva Fransen K 24-02-1915 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       427
93 39 b Maren Mikkelsen K 12-05-1849 Enke Frøslev 1892 Ordrup Folkekirken Husmoder Allerdomsunderstøttelse     428
94 48 Kristen Jensen M 01-04-1857 Gift Ishøj 1870 Ishøj Folkekirken Husfader Landbrug     429
Mette Jensen K 14-11-1868 Gift Amager 1868   Folkekirken Husmoder       430
95 43 Maren Kirstine Olsen K 16-11-1869 Enke Tranegilde 1908 Brøndshøj Folkekirken Husmoder Klokkerske Vallensbæk Kirke   431
96 11 ag 15 e 12 c Axel Jensen M 21-07-1883 Gift Ørholm 1894 Ørholm Folkekirken Husfader Landbrug     432
Sofie Jensen K 25-10-1888 Gift Herstedvester 1913 Herstedvester Folkekirken Husmoder       433
Karen Jensen K 27-11-1917 Ugift København 1914   Folkekirken Barn       434
Ove Jensen M 19-02-1916 Ugift København 1916   Folkekirken Barn       435
Emil Jensen M 25-09-1918 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Barn       436
Kristine Hansen K 30-03-1904 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Husassistent       437
Elvira Petersen K 15-12-1906 Ugift Kildebrønde 1920 Herstedvester Folkekirken Husassistent       438
Kristoffer Jensen M 09-11-1906 Ugift Vallensbæk     Folkekirken Tyende       439
Nanna Jensen K 01-02-1886 Ugift Ørholm 1897 Ørholm Folkekirken Slægtning Kontorarbejde Statistisk   440
97 Skolen Karl Frandsen M 04-06-1877 Gift København 1921 Rømø Folkekirken Husfader Lærer     441
Mathea Frandsen f. Kofoed K 16-10-1873 Gift Klemensker 1921 Rømø Folkekirken Husmoder       442
Karen Frandsen K 23-04-1909 Ugift Rønne 1921 Rømø Folkekirken Barn       443
Frede Frandsen M 04-10-1913 Ugift Rønne 1921 Rømø Folkekirken Barn       444
98 Skolen Konrad Møller M 26-11-1872 Gift Egholm Pr. Aalborg 1913 Biltrits Folkekirken Husfader Fodermester B. Knudsen   445
Kathrine Møller K 02-02-1879 Gift Gøl 1913 Biltrits Folkekirken Husmoder       446
Kaj Møller M 30-11-1903 Ugift Aalborg 1913 Biltrits Folkekirken Barn Tømrer A. Andersen   447
Karl Møller M 03-11-1906 Ugift Frederiksberg 1913 Biltrits Folkekirken Barn       448
Ellen Møller K 19-08-1909 Ugift Aalborg 1913 Biltrits Folkekirken Barn       449
Fraværende Anders Peter Andersen M           Folkekirken   Tejenestekarl   Grundet paa Særhed 450
Søren Knudsen M 03-12-1863         Folkekirken   Gaardejer   Sygdom fraværende 451
Christian Paulsen M           Folkekirken   Fodermester   Sygdom fraværende 452
Henrik Peter Sørensen M           Folkekirken   Sømand   Paa Søen 453
Simon Kristensen M           Folkekirken   Tjenestekarl   Fraflyttet inden 1. Februar 21 454
Edvard Hansen M           Folkekirken   Tjenestekarl   Fraflyttet inden 1. Februar 21 455
Martin Nielsen M           Folkekirken   Tjenestekarl   Fraflyttet inden 1. Februar 21 456
Hans Høj M           Folkekirken   Tjenestekarl   Fraflyttet inden 1. Februar 21 457
Frida Margrethe Petersen K           Folkekirken   Tjenestepige   Fraflyttet inden 1. Februar 21 458
Christian Petersen M           Folkekirken   Tjenestekarl   Fraflyttet inden 1. Februar 21 459
Anders Peter Jensen M           Folkekirken   Arbejdsmand   Fraflyttet inden 1. Februar 21 460
Axel Nielsen M           Folkekirken   Tjenestekarl   Tilflyttet efter 1. Februar 21 461
Søren Aage Klinge M           Folkekirken   Tjenestekarl   Tilflyttet efter 1. Februar 21 462
Andrea Andersen K           Folkekirken   Medhjælper i Hjemmet   Fraflyttet efter 1. Februar 21 463

Minikalender

loader