Hjemmesiden er under nyudvikling

Døbte 1814-1843

Kirkebog - døbte drenge og piger 1814-1843

Dåbsdata Navn Bemærkninger
1814- fødte drenge
Født 12. februar, døbt 18. februar Peder Hansen, søn af Gaardmand Hans Olsen og Esther Cortsdatter    
Født 25. januar Dødfødt dreng til Anders Pedersen og Johanne Christensdatter    
Født 18. november Niels Pedersen, søn af Jordbruger Peder Abrechtsen og Kirsten Nielsdatter    
Født 18. november, hjemmedøbt 30. november Niels Andersen, søn af Gaardmand Anders Pedersen og Johanne Christensdatter    
Født 18. november, hjemmedøbt 30. november Hans Andersen, søn af Gaardmand Anders Pedersen og Johanne Christensdatter    
  Peder, søn af Jordbruger Ole Nielsen og Karen Tønnesdatter    
1815- fødte drenge
Hjemmedøbt 14. januar August Theodor Modest, søn af Degn Frederik Vilhelm Pechüle og Marie Sophie Clemens    
  Peder Andersen, søn af Jordbruger Anders Andersen og Ane Hansdatter    
  Morten, søn af Jens Larsen og Maren Holgersdatter    
1816- fødte drenge
Født 1. januar, hjemmedøbt 5. januar Peder Olsen, søn af Væver Ole Pedersen og Birthe Hansdatter    
Født 27. august, hjemmedøbt 29. august Morten Andersen, søn af Gaardmand Anders Christophersen og Ellen Olsdatter    
Født 29. september, hjemmedøbt 1. oktober Kristen Olsen, søn af Husmand Ole Christensen og Karen Andersdatter    
1817- fødte drenge
Født 5. marts, hjemmedøbt 9. marts Anders Nielsen, søn af Gaardmand Niels Andersen og Ane Jensdatter    
Født 30. juni, hjemmedøbt 4. juli Hans Andersen, søn af Udflytter, Jordbuger Anders Andersen og Ane Hansdatter    
Født 29. juli, hjemmedøbt 31. juli Peder Rasmussen, søn af Indsidder Rasmus Pedersen og Ingeborg Olsdatter    
Født 29. juli Dødfødt dreng til Husmand Niels Jørgensen og Kirsten Hansdatter    
Født 5. oktober, hjemmedøbt 6. oktober, døbt 16. november Jens Knudsen, søn af Smed Knud Nilausen og Kirsten Jensdatter    
1818- fødte drenge
Født 28. januar, døbt 23. maj Anders Larsen, søn af Smed Lars Egstrøm og Kirsten Knudsdatter    
Født 12. april, døbt 24. maj Anders Jensen, søn af Skræder Jens Pedersen og Ane Andersdatter    
Født 31. maj, hjemmedøbt 3. juni Peder Olsen, søn af Gaardmand Ole Nielsen og Karen Tønnesdatter    
Født 30. juli, hjemmedøbt 2. august Søren Jacobsen, søn af Husmand Jacob Pedersen og Lovise Sørensdatter    
Født 16. juli, døbt 9. august Lars Larsen, søn af Indsidder Lars Jespersen og Birthe Larsdatter    
Født 3. september, hjemmedøbt 6. september Peder Rasmussen, søn af Indsidder Rasmus Pedersen, Vallensbæk og Ingeborg Olsdatter    
1819- fødte drenge
Født 26. januar, hjemmedøbt 29. januar Jens Christophersen, søn af Skomager Christopher Jensen og Bodil Jacobsdatter    
Født 14. marts Anders Jensen, søn af Arbeidsmand Jens Rasmussen og Karen Andersdatte    
Født 29. marts, hjemmedøbt 4. april Peder Olsen, søn af Jordbruger Ole Pedersen, Vallensbæk og Birthe Hansdatter    
Født 4. april, hjemmedøbt 13. april Anders Pedersen, søn af Udflytter, Jordbruger Peder Andersen, Valensbæk og Maren Elisabeth Hansdatter    
Født 18. maj, hjemmedøbt 19. maj Rasmus, søn af Jordbruger Ole Nielsen, Vallensbæk Mark og Mette Rasmusdatter    
Født 25. juli, hjemmedøbt 12. september Christian Johan Olsen Thorlund, søn af Væver Jørgen Fr. Thorlund og Susanne Flemming    
Født 13. september, hjemmedøbt 19. september Lars Knudsen, søn af Smed Knud Nilausen, Vallensbæk og Kirsten Jensdatter    
1820- fødte drenge
Født 25. marts, hjemmedøbt 30. marts Hans Jacobsen, søn af Husmand Jacob Hansen, Vallensbæk og Ane Andersdatter    
Født 31. marts, hjemmedøbt 3. april Cort, søn af Gaardmand Anders Cortsen, Vallensbæk og Anna Andersdatter    
Født 22. april, døbt 30. april Lars Petersen (uægte), søn af Møllersvend Peter Olsen, Kimmerslev Mølle og Anna Lisbeth Larsdatter, Allerslev    
Født 16. juni, hjemmedøbt 18. juni Christen Andersen, søn af Husmand og Arbeidsmand Anders Andersen, Vallensbæk og Abelone Pedersdatter    
Født 6. juli, hjemmedøbt 9. juli Rasmus, søn af Jordbruger Peder Albrecthsen, Vallensbæk Mark og Kirsten Nielsdatter    
Født 18. september, døbt 24. september Erich Rasmussen (uægte), søn af Forpagter Rasmus Langhoff, Vallensbæk Præstegaard og Sophie Erichsdatter, Vallensbæk    
1821- fødte drenge
Født 26. januar, hjemmedøbt 1. februar Hans Pedersen, søn af Indsidder Peder Arentsen, Vallensbæk Mark og Birthe Hansdatter    
Født 12. februar, døbt 1. april Rasmus Hansen, søn af Indsidder Hans Svendsen, Vallensbæk og Anna Marie Hansdatter    
Født 12. maj, døbt 20. maj Peder Olsen (uægte), søn af Tjenestekarl Ole Pedersen, Roskilde og Apelone Jensdatter, bor hos Forældrene    
Født 13. marts, døbt 16. december Niels Christiansen, søn af Indsidder Christian Jensen, Tranegilde og Ane Margrethe Nielsdatter bor hos Husmand Christen Nielsen    
1822- fødte drenge
Født 25. januar, hjemmedøbt 27. januar, døbt 10. marts Peiter Knudsen, søn af Smed Knud Nilausen og Kirsten Jensdatter    
Født 7. august, døbt 27. november Peder Larsen, søn af Gaardmand Lars Cortsen, Vallensbæk og Abelone Pedersdatter    
Født 2. december, døbt 12. januar Peter Andersen, søn af Gaardmand Anders Cortsen, Vallensbæk og Ane Andersdatter    
1823- fødte drenge
Født 24. marts, hjemmedøbt 17. marts Niels Rasmussen, søn af Indsidder Rasmus Pedersen og Ingeborg Olsdatter    
Født 18. april, døbt 22. juni Hans Olsen, søn af Jordbruger Ole Pedersen, Vallensbæk og Birthe Hansdatter    
Født 23. maj Dødfødt dreng til Jordbruger Peder Albrechtsen, Vallensbæk Mark og Kirsten Nielsdatter    
Født 31. oktober, døbt 26. december Niels Olsen, søn af Gaardmand Ole Nielesen, Vallensbæk og Ane Hansdatter    
1824- fødte drenge
Født 10. marts, hjemmedøbt 14. marts Peder Larsen, søn af Smed Lars Egstrøm, Vallensbæk og Kirsten Knudsdatter    
Født 16. maj, hjemmedøbt 23. maj, døbt 24. oktober Carl Theodor Ebsen, søn af Husmand Johannes Christian Ebsen og Dorthe Marie *f. Madsen    
Født 7. maj, hjemmedøbt 13. maj, døbt 12. december Cort Andersen, søn af Gaardmand Anders Christensen, Vallensbæk og Kirsten Cortsdatter    
Født 22. november, hjemmedøbt 2. december, døbt 16. januar Ole Pedersen, søn af Husmand Peder Olsen, Vallensbæk og Birthe Pedersdatter    
Født 14. december, hjemmedøbt 19. december, døbt 23. januar Anders Andersen, søn af Gaardmand Anders Cortsen, Vallensbæk Bye og Anna Andersdatter    
1825- fødte drenge
Født 8. januar Dødfødt dreng til Husmand Ole Christensen, Vallensbæk Bye og Karen Andersdatter    
Født 26. marts, hjemmedøbt 27. marts, døbt 29. maj Anders Hansen, søn af Selveier Hans Hansen, Vallensbæk og Sidse Pedersdatter    
Født 3. april, hjemmedøbt 24. april, døbt 27. november Jørgen Hagebarth Esben Dahl, søn af Jordbruger Dahl, Vallensbæk Mark og Inger Hansen    
Født 2. maj, hjemmedøbt 3. maj, døbt 2. Sødag efter Trinitatis Jens Nielsen, søn af Gaardmand Niels Andersen, Vallensbæk og Anne Sophie Jensdatter    
Født 9. maj, hjemmedøbt 10. maj, døbt 6. Søndag efter Trinitatis Cort Larsen, søn af Selveiergaardmand Lars Cortsen, Vallensbæk og Abelone Pedersdatter    
Født 18. maj, hjemmedøbt 29. maj, døbt 3. Søndag efter Trinitatis Erik Pedersen, søn af Selveier Peder Albrechtsen, Vallensbæk og Kirsten Nielsdatter    
Født 20. juni, hjemmedøbt 28. juni, døbt 19. Søndag efter Trinitatis Ole Olsen, søn af Selveiergaardmand Ole Pedersen, Vallensbæk Mark og Birthe Hansdatter    
Født 10. november, hjemmedøbt 13. november, døbt 14. januar Søren Sørensen, søn af Skomagersvend Søren Pedersen, Vallensbæk og Johanne Caroline Lange    
Født 10. september, døbt 4. december Wilhelm Vitus Thorlund, søn af Væver Jørgen Frederik Thorlund, Veilehuset, Vallensbæk Mark og Susanne Charlotte Flemming Vaccineret 14. juni 1833
1826- fødte drenge
Født 19. januar Dødfødt dreng til Husmand Ole Christensen, Vallensbæk og Karen Andersdatter    
Født 2. februar, hjemmedøbt 5. februar, døbt 21. april Nilaus Knudsen, søn af Smed Knud Nilausen, Vallensbæk og Kirsten Jensdatter    
Født 13. marts, hjemmedøbt 15. marts, døbt 7. maj Ole Pedersen, søn af Indsidder Peder Sørensen, Vallensbæk og Margrethe Olesdatter    
Født 7. april, hjemmedøbt 9. april, døbt 15. maj Niels Christophersen, søn af Indsidder Christopher Nielsen, Vallensbæk By og Karen Andersdatter    
Født 10. april, hjemmedøbt 16. april, døbt 13. maj Niels Magnussen, søn af Husmand Magnus Eriksen, Vallensbæk By og Ellen Espensdatter    
Født 20. maj, hjemmedøbt 23. maj, døbt 7. Søndag efter Trinitatis Anders Sørensen, søn af Husmand Søren Jonassen, Vallensbæk By og Sidse Andersdatter    
Født 19. september, hjemmedøbt 22. september, døbt 3. december Niels Clausen, søn af Jordbruger Claus Nielsen, Vallensbæk By og Anne Kirstine Olesdatter Vaccineret af Riber 28. Mai 1835
Født 18. november, hjemmedøbt 26. november, døbt 26. december Knud Andersen, søn af Selveiergaardmand og Lægdsmand Anders Cortsen, Vallensbæk By og Ane Andersdatter    
1827- fødte drenge
Født 13. januar, hjemmedøbt 14. januar, døbt 18. februar Niels Jensen, søn af Indsidder Jens Nielsen, Vallensbæk Mark og Anne Jensdatter    
Født 7. marts, hjemmedøbt 12. marts, døbt 16. april Michel Christensen, søn af Gaardmand Christen Michelsen, Vallensbæk Mark og Anne Cathrine Johansdatter    
Født 30. maj, hjemmedøbt 5. juni, døbt 24. juni Ole Rasmussen, søn af Indsidder Rasmus Pedersen, Vallensbæk By og Ingeborg Olsdatter    
Født 3. juli, hjemmedøbt 8. juli, døbt 29. juli Peder Pedersen, søn af Husmand og Arbeidsmand Peder Olsen, Vallensbæk By og Birthe Pedersdatter    
Født 12. november, hjemmedøbt 21. november Jørgen Clausen, søn af Jordbruger Claus Nielsen, Hedingehuset og Ane Kirstine Olsdatter    
Født 10. december, hjemmedøbt 22. december, døbt 7. september Wilhelm Jørgen Thorvald Ebsen, søn af Johannes Christian Ebsen, Vallensbæk Mark og Dorthea Marie *f. Madsen    
Født 31. oktober, døbt 30. december Julius Erik Thorlund, søn af Væver Jørgen Frederik Thorlund, Weilehuset og Susanne Charlotte Flemming    
1828- fødte drenge
Født 8. januar, hjemmedøbt 13. januar, døbt 30. marts Albrecht Olsen, søn af Husmand Ole Pedersen, Vallensbæk By og Birthe Hansdatter    
Født 9. marts, hjemmedøbt 18. marts, døbt 27. april Anders Pedersen, søn af Husmand Peder Larsen, Vallensbæk By og Kirsten Pedersdatter    
Født 30. marts, hjemmedøbt 3. april, døbt 26. maj Christopher, søn af Gaardmand Niels Christohersen, Vallensbæk Mark og Inger Pedersdatter    
1829- fødte drenge
Født 13. januar, hjemmedøbt 24. januar, døbt 1. marts Søren Pedersen, søn af Husmand Peder Sørensen, Vallensbæk og Magrethe Olsdatter    
Født 12. marts, døbt 19. maj Christopher, søn af Husmand Lars Jespersen, Vallensbæk og Bodil Jacobsdatter    
Født 12. marts, hjemmedøbt 16. maj, døbt 3. april Peter Peitersen, søn af Husmand Peiter Jensen, Vallensbæk og Maqren Pedersdatter    
Født 3. maj, døbt ke. Søx Hans Jensen, søn af Husmand Jens Hansen, Vallensbæk Mark og Ane Hansdatterr    
Født 26. april, døbt 8. juni Jens Jensen, søn af Arbeidsmand Jens Ingvordsen, Vallensbæk og Ingeborg Hansdatter    
Født 25. juli, døbt 6. september Hans Jørgensen, søn af Gaardmand Jørgen Nielsen, Vallenskæk og Johanne Hansdatter    
Født 9. september, døbt 8. november Christen Sørensen, søn af Husmand Søren Jonassen, Vallesnbæk og Sidse Andersdatter Vaccineret af Riber 18 Maj 1835
Født 12. november, hjemmedøbt 2. december Claus Pedersen (uægte), søn af Peder Nielsen, Skalstrup, Frue Sogn og Ane Kirstine Olsdatter,Vallensbæk    
1830- fødte drenge
Født 16. februar, hjemmedøbt 16. februar Johan Christensen, søn af Gaardmand Christen Mikkelsen, Vallensbæk og Ane Cathrine Johansdatter    
Født 14. april, hjemmedøbt 2. maj, døbt 31. maj Peder Nielsen, søn af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk og Inger Pedersdatter    
Født 7. maj, hjemmedøbt 25. maj Ole Olsen, søn af Husmand Ole Frederiksen, Vallensbæk og Karen Olsdatter    
Født 28. september Dødfødt dreng til Indsidder, Arbeidsmand Jens Ingvordsen, Vallensbæk og Ingeborg Jensdatter    
Født 23. december, døbt 23. januar Hans Andersen, søn af Husmand Anders Eriksen, Vallensbæk og Karen Hansdatter    
Født 30. december, døbt 13. februar Hans Jørgensen, søn af Gaardmand Jørgen Nielsen, Vallensbæk og Johanne Cathrine Hansdatter    
1831- fødte drenge
Født 11. januar, døbt 16. januar Jens Rasmussen (uægte), søn af og Maren Jensdatter    
Født 31. maj, hjemmedøbt 2. juni, døbt 3. juli Lars Andersen, søn af Indsidder Anders Jensen, Vallensbæk og Birthe Larsdatter    
Født 21. juni, hjemmedøbt 25. juli, døbt 31. juli Cort, søn af Gaardmand Jens Andersen, Vallensbæk og Eble Cortsdatter Vaccineret af Riber Oktober 1832
Født 1. december, døbt 26. december Niels Nielsen, søn af Gaardmand *Afd. Niels Andersen, Vallensbæk og Ane Sophoe Jensdatter    
1832- fødte drenge
Født 20. april Christen Nielsen, søn af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk og Inger Pedersdatter    
Født 7. maj, døbt 24. juni Cort Nielsen, søn af Gaardmand Niels Jensen, Vallensbæk og Abelone Cortsdatter Vaccineret af Riber 29. Maj 1833
Født 21. maj, døbt 31. maj Mikkel Christiansen (uægte), søn af Brændevinskarl Christian Mikkelsen, Kjøbenhavn og Kirsten Bentsdatter    
Født 23. september Dødfødt dreng til Husmand Magnus Eriksen, Vallensbæk og Ellen Espensdatter    
1833- fødte drenge
Født 23. februar, døbt 21. april Hans Hansen, søn af Husmand Hans Hansen, Vallensbæk og Bodil Isaksdatter Vaccinert af Riber 11. juli 1834
Født 21. juni, døbt 4. august Jørgen Sørensen, søn af Husmand Søren Jonasen, Vallensbæk og Sidse Andersdatter Vaccineret af Riber 11. Juli 1834
Født 1. juli, døbt 4. august Jens Peitersen, søn af Husmand Peiter Jensen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter Vaccineret af Riber 11, Juli 1834
Født 23. juli, døbt 15. september Hans Georg Emil Schrøder, søn af Jordbruger og Skræder Jeremias Schrøder, Vallensbæk og caroline christine    
Født 18. august, døbt 6. oktober Jens Jensen, søn af Husmand Jens Ingvordsen, Vallensbæk og Ingebrorg Jensdatter Vaccineret af Riber11. Juli 1834
Født 20. oktober, døbt 1. december Hans Olsen, søn af Jordbruger Oled Olsen, Vallensbæk Mark og Ane Marie Andersdatter    
1834- fødte drenge
Født 28. januar, hjemmedøbt 10. februar Frederik Joachim Gotlieb Lukmand, søn af Indsidder, Væversvend Johan Andreas Philip Lukman, Thorslunds Enke, Vallensbæk og Maren Sophie Magdalene Thorlund Barnet døde før Daaben blev confirmeret i Kirken
Født 21. februar, hjemmedøbt 7. marts, døbt 25. maj Lars Nielsen, søn af Husmand Niels Larsen, Vallensbæk og Ane Kirstine Olsdatter    
Født 4. maj, hjemmedøbt 5. marts, døbt 2. pinsedag Peder Olsen, søn af Gaardmand og Væver Ole Christensen, Vallensbæk og Margrethe Hansdatter Vaccineret af Riber 28. Maj 1835
Født 2. maj, hjemmedøbt 19. maj, døbt 1. juni Hans Hansen, søn af Jordbruger Hans Hansen, Vallensbæk og Sidsel Pedersdatter Vaccineret af Riber 11. Juli 1834
Født 9. juni, døbt 17. august Ole Andersen, søn af Husmand Anders Olsen, Vallensbæk og Ane Jeppesdatter Vaccineret af Riber 28. Maj 1835
Født 19. juni, døbt 24. august Hans Olsen, søn af Gaardskarl Ole Hansen, Anders Cortsen, Vallensbæk og Sidsel Olsdatter Vaccineret af Riber 28. Maj 1835
Født 3. september, døbt 9. november Hans Knudsen, søn af Husmand og Smed Knud Nilausen, Vallensbæk og Kirsten Jensdatter Vaccineret af Riber 30. juni 1836
Født 6. oktober, døbt 16. november Peder Hansen, søn af Gaardmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Karen Jørgensdatter Vaccineret af Riber 28. Maj 1835
Født 18. november, døbt 28. december Søren Larsen, søn af Gaardmand Hans Sørensen, Vallensbæk og Sidsel Hansdatter Vaccineret af Riber 28. Maj 1835
1835- fødte drenge
Født 9. februar, hjemmedøbt 26. marts, døbt 5. april Ole Olsen, søn af Husmand Ole Frederiksen, Vallensbæk og Karen Olsdatter Vaccineret af Riber 30. juni 1836
Født 16. februar, døbt 20. april Edvard Frederik Joachim Luckmann, søn af Væver Johan A. P. Luckmann, Thorlund Enke, Vallensbæk og Maren Thorlund    
Født 24. marts, døbt 15. maj Jess Peder Christensen, søn af Gaardmand Christen Mikkelsen, Vallensbæk og Ane Cathrine Johansdatter Vaccineret af Riber 6. Juli 1836
Født 18. april, døbt 3. maj Niels Johan Fleischer (uægte), søn af Tjenestekarl, Landsoldat Johan Fleischer, Gaardmand Jens Olsen, Vallensbæk og Ane Jørgensdatter, Sørbymagle    
Født 5. april, hjemmedøbt 13. maj, døbt 21. juni Jens Nielsen, søn af Gaardmand Niels Jensen, Vallensbæk og Abelone Cortsdatter Vaccineret af Riber 30. Juni 1836
Født 2. maj, døbt 2. august Alexander Theodor Schrøder, søn af Jordbruger og Skræder Jeremias Schrøder, Vallensbæk og Caroline Christine Lindner    
Født 15. maj, hjemmedøbt 21. maj, døbt 6. september Niels Hansen, søn af Husmand Hans Rasmussen, Vallensbæk og Ane Madsdatter Vaccineret 11. August 1843
Født 27. september, døbt 8. november Niels Sørensen, søn af Tjenestekarl Søren Jensen, Husmand Peder Albrecthsen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter Vaccineret 6. Juni 1846
Født 26. oktober, hjemmedøbt 7. november Jens Magnussen, søn af Husmand Magnus Eriksen, Vallensbæk og Ellen Espensdatter    
1836- fødte drenge
Født 15. april, døbt 20. maj Jens Andersen, søn af Husmand Anders Olsen, Vallensbæk og Ane Jeppesdatter Vaccineret af Riber 30. juni 1836
Født 10. juni, hjemmedøbt 22. juni, døbt 24. juli Peder Jensen, søn af Skomager Jens Andersen, Vallensbæk og Sidsel Pedersdatter Død
Født 28. juni, hjemmedøbt 28. august, døbt 18. september Peder Olsen, søn af Gaardmand Ole Christensen, Vallensbæk og Margrethe Hansdatter Vaccineret af Riber 27. Juli 1837
Født 1. juli, hjemmedøbt 12. september, døbt 16. oktober Niels Jørgensen, søn af Gaardmand Niels Jørgensen, Vallensbæk og Johanne Hansdatter Vaccineret af Riber 27. Juli 1837
Født 8. august, hjemmedøbt 18. august, døbt 11. september Peder Christian Pedersen, søn af Husmand og Arbeidsmand Peder Pedersen, Vallensbæk og Johanne Marie Larsen Vaccineret af Riber 27 Juli 1837
Født 23. august, døbt 9. oktober Peder Hansen, søn af Jordbruger Hans Hansen, Vallensbæk og Sidsel Pedersdatter Vaccineret af Riber 27 . juli 1837
Født 24. august, døbt 9. oktober Anders Nielsen, søn af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk og Inger Pedersdatter Vaccineret af Riber 27. juli 1837
Født 26. september, døbt 20. november Ole Olsen, søn af Husmand Ole Hansen, Vallensbæk og Sidsel Olsdatter Vaccineret af Riber 27. juli 1837
Født 8. oktober, hjemmedøbt 28. oktober, døbt 27. november Niels Jensen, søn af Husmand Jens Ingvordsen, Vallensbæk og Ingeborg Jensdatter Vaccineret af Riber 27. juli 1837
Født 25. november, døbt 15. januar Peder Sørensen, søn af Indsidder Søren Jensen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter    
1837- fødte drenge
Født 1. januar, døbt 19. februar Hans Jensen, søn af Indsidder, Arbeidsmand Jens Jensen, Vallensbæk og Kirsten Mortsensdatter    
Født 11. maj, døbt 16. april Anders Larsen, søn af Indsidder og Arbeidsmand Lars Andersen, Vallensbæk og Birthe Johansdatter    
Født 4. oktober, døbt 26. november Niels Nielsen, søn af Husmand, Skræder Niels Andersen, Vallensbæk og Ane Nielsdatter vaccineret af Riber 25. juli 1838
Født 14. december, døbt 28. januar Cort Olsen, søn af Gaardmand Ole Hansen, Vallensbæk og Kirsten Cortsdatter    
1838- fødte drenge
Født 1. marts, døbt 29. april Christian Pedersen, søn af Jordbruger Peder Madsen, Vallensbæk Mark og Johanne Mathisen Vaccineret af Riber 30. Juli 1839
Født 22. april, hjemmedøbt 23. april, døbt 10. juni Lars Sørensen, søn af Gaardmand Søren Larsen, Vallensbæk og Sidsel Hansdatter Vaccineret af Riber 25 juli1838
Født 29. april, hjemmedøbt 30. april, døbt 24. juni Lars Olsen, søn af Gaardmand Ole Christensen, Vallensbæk Vaccineret af Riber 25. Juli 1838
Født 25. juli Dødfødt dreng til Tjenestekarl Anders Jensen, Vallensbæk og Ane Cathrine Larsdatter    
Født 11. august, døbt 14. oktober Christen Nielsen, søn af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk og Inger Pedersdatter Død
Født 14. august, døbt 23. september Hans Christensen, søn af Indsidder Christen Pedersen, Vallensbæk og Maren Olsdatter Vaccineret af Riber 30. juli 1839
Født 29. september, døbt 26. november Jens Olsen, søn af Husmand Ole Hansen, Vallensbæk og Sidsel Olsdatter Vaccineret af Riber 30. juli 1839
Født 31. oktober, hjemmedøbt 1. november, døbt 23. december Jens Poulsen, søn af Husmand Poul Jensen, Vallensbæk og Margrethe Larsdatter ¨Vaccineret af Riber 30. Juli 1830
Født 5. november Dødfødt dreng til Indsidder Anders Jensen, Vallensbæk og Christiane Marie Veimar    
1839- fødte drenge
Født 6. maj, døbt 23. juni Niels Christian Nielsen, søn af Jordbruger Lars Nielsen, Vallensbæk og Kirstine Marie Rud    
Født 17. juni, døbt 28. juli Lars Hansen, søn af Gaardmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Karen Jørgensdatter Død i Marts 1841
Født 12. november, hjemmedøbt 12. november Frederik Johan Fleischer, søn af Indsidder Johan Christian Fleischer, Vallensbæk og Birthe Frederiksdatter    
Født 18. december, hjemmedøbt 22. december, døbt 26. januar Christen Hansen (uægte), søn af Hans Hansen, Hundie og Birthe Christiansdatter, Tjenestepige hos Gaardmand Jens Christensen, Tranegilde anført i Føde og Dødelisten for 1839
Født 23. december, døbt 16. februar Peter Ludvig Frederik Hansen, søn af Husmand I. V. Hansen, Vallensbæk og Frederikke Dorthea Hansdatter Vaccineret af Riber 25 August 1840
1840- fødte drenge
Født 10. januar, døbt 8. marts Peder Elias Didriksen, søn af Indidder og Skomager Johan Henrik Didriksen og Charlotte Amalie *f. Finkenhoff Vaccineret af Riber 25 August 1840
Født 4. februar, døbt 15. marts Christian Pedersen, søn af Husmand og Skomager Peder Christiansen, Vallensbæk og Sidsel Andersdatter Vaccineret af Riber 25 August 1840
Født 21. februar Dødfødt dreng til Husmand Anders Eriksen, Vallensbæk og Johanne Larsdatter    
Født 27. maj, døbt 14. juni Cort Nielsen, søn af Gaardmand Niels Sørensen, Vallensbæk og Agnethe Larsdatter    
Født 13. april, døbt 3. maj Hans Christophersen (uægte), søn af Tjenestekarl Christopher Hansen, Gaardmand Niels Christophersen og Maren Pedersdatter Død i Maj 1841
Født 22. maj, døbt 5. juli Christopher Sørensen, søn af Gaardmand Søren Larsen, Vallensbæk og Sidse Hansdatter Vaccineret af Riber 25 August 1840
Født 28. maj, hjemmedøbt 17. juli, døbt 26. juli Anders Andersen, søn af Jordbruger Anders Andersen, Vallensbæk og Ane Baltzersdatter Vaccineret af Riber 25. Maj 1841
Født 24. juli, hjemmedøbt 5. august, døbt 20. september Christen Olsen, søn af Gaardmand Ole Hansen, Vallensbæk og Kirsten Cortsdatter Vaccineret 21. Juni 1843
Født 2. oktober, hjemmedøbt 24. november, døbt 6. december Christen Olsen, søn af Indsidder Ole Andersen og Ane Margrethe Olsdatter Vaccineret af Riber 25. maj 1841
Født 2. oktober, hjemmedøbt 24. november, døbt 6. december Ole Pedersen, søn af Indsidder Peder Andersen, Vallensbæk og ane margrethe olsdatter    
1841- fødte drenge
Født 8. maj, døbt 4. juli Jens Peder Jensen, søn af Husmand, Tømmersvend Jens Hansen, Vallensbæk og Ane Jensdatter Vaccineret 11 August 1842
Født 23. juni, døbt 8. august Hans Andersen, søn af Husmand Anders Hansen, Vallensbæk og Ellen Larsdatter Vaccineret 11. august 1842
Født 6. november, hjemmedøbt 14. november, døbt 9. januar Anders Larsen, søn af Indsidder Lars Andersen, Husmand Ole Frederiksen, Vallensbæk og Birthe Johannesdatte Vaccineret 11. August 1842
Født 6. november, hjemmedøbt 14. november, døbt 16. januar Søren Lars Nielsen, søn af Gaardmand Niels Jensen, Vallensbæk og Abelone Cortsdatter Vaccineret den 11 August 1842
Født 29. december, hjemmedøbt 19. februar Frederik Jacob Pedersen, søn af Husmand Peder Jacobsen, Husmand og Johanne Regine Vilhelmine Thorlund Død 4. Marts 1842
1842- fødte drenge
Født 8. marts, døbt 16. maj Ole Sørensen, søn af Gaardmand Søren Larsen og Sidse Hansdatter    
Født 1. marts, døbt 1. maj Christen Frederik Pedersen, søn af Husmand Peder Pedersen, Vallensbæk og Johanne Marie Larsdatter Vaccineret den11 August 1843
Født 1. august, døbt 2. oktober Hans Poulsen, søn af Jordbruger Poul Hansen, Vallensbæk og Ane Pedersdatter Vaccineret 28 juni 1843
Født 1. august, hjemmedøbt 23. september, døbt 13. november Jens Andreas Andersen, søn af Indsidder Anders Jensen, Vallensbæk og Christiane Marie Veimarsdatter Vaccineret 21. Juni 1843
1843- fødte drenge
Født 29. januar, døbt 26. februar Peder Mortensen, søn af Indsidder, Tømmersvend Morten Hansen og Birthe Hansdatter    
Født 23. marts, døbt 25. maj Hans Pedersen, søn af Gaardmand Peder Jørgensen og Karen Jørgensdatter Vaccineret 21. juni 1843
Født 14. maj, døbt 2. juni Thorvald Georg Luckmann, søn af Væver Johan Andreas Luckmann og Maren Sophie Thorlund Vaccineret 12. Juni 1843
Født 27. juni, døbt 17. september Anders Pedersen, søn af Skræder Peder Andersen og Ane Margrethe Olsdatter Vaccineret 12 Juni 1843
Født 11. maj, døbt 9. juli Jacob Rasmussen Frost, søn af Avlskarl Hans Rasmussen, Brøndbyvester og Maren Kirstine Larsdatter, Brøndbyvester Tvillingbroder til Elisabeth Rasmusdatter Frost
Født 29. oktober, døbt 3. december Henrik Vallensbæk (uægte), søn af Hnadelsbetjent Julius Bentsen, Kjøbenhavn og Jette Elsas, Fruentimmer fra Frederiksund Datter af Kjøbmand Elsas i Frederikssund, tilhørende Mosaisk Troessamfund, Barnet er anmeldt i Frederikssund
Født 12. november, døbt 17. december Frederik Sørensen, søn af Mejeriforpagter Søren Rasmussen, Vallensbæk og Mette Marie Frederiksdatter Vaccineret 12. juni 1844
Født 24. december, hjemmedøbt 28. december, døbt 18. februar Lars Andersen, søn af Gaardmand Anders Andersen, Vallensbæk og Ane Baltzersdatter Vaccineret 12. Juni 1844
Født 28. december, hjemmedøbt 28. januar, døbt 10. marts Jens Pedersen, søn af Arbeidsmand Peder Hansen, Vallesnbæk og Bodil Jensdatter Vaccineret 12 juni 1844
1814- fødte piger
Født 18. januar, hjemmedøbt 23. januar Kirsten Rasmusdatter, datter af Udflytter Jordbruger Rasmus Nielsen, Vallesnbæk Mark og Maren Hansdatter    
Født 2. oktober, hjemmedøbt 9. oktober Birthe Kortsdatter, datter af Gaardmand Kort Knudsen, Vallensbæk og Mette Olsdatter    
Født 7. december, hjemmedøbt 11. december Inger Andersdatter, datter af Udflytter Jordbruger Anders Andersen, Vallensbæk Mark og Ane Hansdatter    
1815- fødte piger
Født 25. marts Dødfødt pige til Udflytter Gaardmand Hans Olsen og Inger Andersdatter    
Født 25. april, hjemmedøbt 3. april Frederikke Georgine Sisilie Thorlund, datter af Væver Jørgen Thorlund, Veilehus og Sidse Susanne Charlotte Flemming    
Født 12. maj, hjemmedøbt 4. juni Dorthe Pedersdatter, datter af Indsidder Peder Madsen, Vallensbæk og Johanne Andersdatter    
Født 18. maj, hjemmedøbt 23. juni Ane Larsdatter, datter af Husmand og Smed Lars Egstrøm og Kirsten Knudsdatter    
Født 10. december, hjemmedøbt 10. december Maren Olsdatter, datter af Gaardmand Ole Nielsen, Vallensbæk og Karen Tønnesdatter    
Født 13. december, hjemmedøbt 18. december Ane Pedersdatter, datter af Jordbruger Peder Andersen, Vallensbæk og Marie Hansdatter    
1816- fødte piger
Født 22. januar, hjemmedøbt 23. januar Maren Hansdatter, datter af Udflyttet Jordbruger Hans Peitersen og mette hansdatter    
Født 20. februar, hjemmedøbt 24. februar Ane Kirstine (uægte), datter af Tjenestekarl Knud Olsen, Præstegaarden og Tjenestepige Kirsten Nielsdatter    
1818- fødte piger
Født 20. februar, hjemmedøbt 26. februar, døbt 30. april Ane Andersdatter, datter af Husmand Anders Andersen, Vallensbæk og Appelone Pedersdatter    
Født 22. marts, døbt 24. maj Barbara Mortensdatter, datter af Husmand Morten Andersen, Vallensbæk og Kirstine Olsdatter    
Født 11. april, hjemmedøbt 26. april Margrethe Olsdatter, datter af Udflytter Husmand Ole Hansen, Vallensbæk Mark og Kirstine Andersdatter    
Født 10. maj, hjemmedøbt 24. maj Cathrine Pedersdatter, datter af Udflytter Jordbruger Peder Albrechtsen, Vallensbæk Mark og Kirsten Nielsdatter    
Født 28. juni, hjemmedøbt 1. juli Karen Olsdatter, datter af Væver og Husmand Ole Pedersen, Vallensbæk og Birthe Hansdatter    
Født 7. december Dødfødt pige til Gaardmand Anders Christophersen, Vallensbæk og Ellen Olsdatter    
1819- fødte piger
Født 1. februar, hjemmedøbt 14. februar Boel Jensdatter, datter af Husmand og Arbeidsmand Jens Larsen, Vallensbæk og Maren Holgersdatter    
Født 26. juli, døbt 22. august Ane Kirstine (uægte), datter af Lars Kortsen, hos Sin Fader Kort Knudsen, Vallensbæk og Margrethe Christophersdatter, Steddatter hos Gaardmand Anders Kortsen    
Født 13. oktober, hjemmedøbt 17. oktober, døbt 5. december Inger Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Andersen, Vallensbæk og Ane Jensdatter    
1820- fødte piger
Født 24. januar, hjemmedøbt 6. februar Kirsten Christiansdatter, datter af Indsidder, Arbeidsmand Christian Jensen, Vallensbæk og Margrethe Nielsdatter    
Født 20. april, hjemmedøbt 30. april Laura Henriette Pechüle, datter af Stud. Theol. Kirkesanger og Skoleholder Wilhelm Pechüle, Vallensbæk og Marie Sophie Clemens    
Født 21. juni, hjemmedøbt 22. juni Kirsten Rasmusdatter, datter af Husmand, Arbeidsmand Rasmus Nielsen, Vallensbæk Mark og Maren Hansdatter    
Født 22. august, hjemmedøbt 27. august Karen Pedersdatter, datter af Husmand og Arbeidsmand Peder Olsen, Vallensbæk og Birthe Pedersdatter    
Født 8. oktober, hjemmedøbt 15. oktober Anna Rasmusdatter, datter af Indsidder og Arbeidsmand Rasmus Pedersen, Vallensbæk og Ingeborg Olsdatter    
Født 28. oktober, hjemmedøbt 31. oktober Kirsten Andersdatter, datter af Gaardmand Anders Christophersen, Vallensbæk og Ellen Olsdatter    
1821- fødte piger
Født 8. maj, døbt 11. juni Birthe Olsdatter, datter af Jordbruger Ole Pedersen, Vallensbæk Mark og Birthe Hansdatter    
Født 15. maj, døbt 1. juli Anne Larsdatter, datter af Smed Lars Egstrøm, Vallensbæk og Kirsten Knudsdatter    
Født 6. juni, døbt 15. juli Mette Jensdatter, datter af Husmand og Arbeidsmand Jens Rasmussen, Vallensbæk og Karen Andersdatter    
Født 6. juni, døbt 15. juli Bodil Rasmusdatter, datter af Husmand og Arbeidsmand Jens Rasmussen, Vallensbæk og Karen Andersdatter    
Født 9. august, hjemmedøbt 12. august, døbt 16. september Kirsten Andersdatter, datter af Gaardmand Anders Cortsen, Vallensbæk og Anne Andersdatter    
Født 20. september, hjemmedøbt 9. december Caroline Wilhelmine Jürgensdatter, datter af Linnedvæver Jürgen Friderich Thorlund, Vallennsbæk Mark og Sidse Susanne Charlotte Flemming    
Født 5. november, døbt 16. november Ane Olufsdatter, datter af Husmand Ole Christensen, Valensbæk og Karen Andersdatter    
Født 22. oktober, døbt 26. december Margrethe Olsdatter, datter af Husmand Ole Nielsen og Mette Rasmusdatter    
1822- fødte piger
Født 5. februar, døbt 17. februar Birthe Jürgensdatter, datter af Indsidder Jørgen Poulsen, Vallensbæk og Birthe Nielsdatter    
Født 1. marts, døbt 8. april Johanne Christensdatter, datter af Indsidder Christen Andersen og Marie Olsdatter    
Født 29. april Dødfødt pige til Gaardmand Ole Nielsen, Vallesbæk og Ane Knudsdatter    
Født 18. februar, hjemmedøbt 18. februar, døbt 12. maj Karen Clausdatter, datter af Jordbruger Claus Nielsen, Vallensbæk Mark og Ane Kirstine Olsdatter    
Født 16. juni, døbt 28. juli Kirsten Pedersdatter, datter af Husmand Peder Olsen og Birthe Pedersdatter    
Født 21. oktober, døbt 1. december Ellen Andersdatter, datter af Gaardmand Anders Christophersen, Vallensbæk og Kirsten Cortsdatter    
1823- fødte piger
Født 8. marts, døbt 31. marts Ane Caspersen, datter af Skomager Casper Tobiasen og Margrethe Jensdatter    
Født 9. februar, døbt 23. marts Ane Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Andersen, Vallensbæk og Ane Sophie Jensdatter    
Født 19. april Dødfødt pige til Husmand, Smed Lars Egstrøm og Kirsten Knudsdatter    
Født 19. september, døbt 2. november Maren Olsdatter, datter af Jordbruger Ole Nielsen, Vallensbæk Mark og Mette Rasmusdatter    
Født 28. juli, døbt 27. oktober Juliane Marie Thorslundsdatter, datter af Vævermester Jørgen Frederik Thorlund, Vallensbæk Mark og Sidse Susane Charlotte Flemming    
1824- fødte piger
Født 28. december, døbt 1. februar Ane Jensdatter, datter af Husmand Jens Rasmussen, Vallensbæk og Karen Andersdatter    
Født 31. januar, døbt 22. februar Karen Jacobsdatter, datter af Husmand Jacob Andersen, Vallensbæk og Ane Andersdatter    
Født 15. januar, hjemmedøbt 18. januar, døbt 7. marts Ane Larsdatter, datter af Gaardmand Lars Cortsen, Vallensbæk og Abelone Pedersdatter    
Født 5. maj, hjemmedøbt 9. maj, døbt 7. juni Kirsten Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk og Inger Pedersdatter    
Født 10. maj, hjemmedøbt 14. maj, døbt 1. august Kirsten Larsdatter, datter af Smed Lars Egstrøm, Vallensbæk og Kirsten Knudsdatter    
Født 24. september, hjemmedøbt 26. september, døbt 21. november Kirsten Olsdatter, datter af Husmand Ole Frederiksen, Vallensbæk og Karen Olsdatter    
Født 8. oktober, døbt 15. december Johanne Larsdatter, datter af Tjenestekarl Lars Larsen, Brøndbyvester og Ane Nielsdatter    
Født 27. oktober, hjemmedøbt 31. oktober, døbt 19. december Karen Peitersdatter, datter af Indsidder Peiter Jensen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter    
1825- fødte piger
Født 18. februar, hjemmedøbt 20. april, døbt 4. april Johanne Larsdatter, datter af Husmand Lars Jespersen, Vallensbæk By og Birthe Larsdatter    
Født 21. marts, hjemmedøbt 24. marts, døbt 6. Søndag efter Paaske Birthe Hansdatter, datter af Husmand og Arbeidsmand Hans Pedersen, Vallensbæk By og Sophie Erichsdatter    
Født 2. april, hjemmedøbt 8. maj, døbt 23. maj Anna Rasmusdatter, datter af Husmand Rasmus Pedersen, Vallensbæk By og Ingeborg Olsdatter    
Født 10. maj, hjemmedøbt 15. maj, døbt 9. Søndag efter Trinitatis Maren Clausdatter, datter af Jordbruger Claus Nielsen, Vallensbæk By og Anna Kirstine Olsdatter Vaccineret af Riber 14. juni 1833
1826- fødte piger
Født 16. marts, hjemmedøbt 19. marts, døbt 15. maj Karen Olsdatter, datter af Gaardmand Ole Nielsen, Vallensbæk By og Anne Knudsdatter    
Født 10. april, hjemmedøbt 16. april, døbt 4. juni Anne Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk Mark og Inger Pedersdatter    
Født 7. maj, hjemmedøbt 21. maj, døbt 25. juni Mette Erichsdatter, datter af Husmand Erich Hansen, Vallensbæk B og Pernille Jensdatter    
Født 12. juli, døbt 3. september Birthe Mortensdatter, datter af Arbeidsmand Morten Hansen, Amager og Tjener Kirsten Hansdatter, Hendes Fader *gl. Hans Olsen, Vallensbæk Mark    
Født 27. august, hjemmedøbt 1. september, døbt 22. oktober Johanne Olsdatter, datter af Skomager Ole Frederiksen, Vallensbæk og Karen Olsdatter    
Født 10. oktober, hjemmedøbt 10. oktober Elisabeth Marie Larsdatter, datter af og Huskone Dorthe Marie Broe, Vallensbæk    
Født 9. august, døbt 15. oktober Kirsten Larsdatter, datter af Smed Lars Egstrøm, Vallensbæk og Kirsten Knudsdatter    
Født 20. november, hjemmedøbt 26. november, døbt 7. januar Ellen Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Andersen, Vallensbæk By og Anne Jensdatter    
Født 7. december, hjemmedøbt 10. december, døbt 21. januar Anne Peitersen, datter af Husmand Peiter Jensen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter    
1827- fødte piger
Født 26. marts, hjemmedøbt 1. april, døbt 13. maj Anne Hansdatter, datter af Husmand og Arbeidsmand Hans Pedersen, Vallensbæk By og Sophie Erichsdatter    
Født 15. april, hjemmedøbt 20. april, døbt 20. maj Anne Margrethe Hansdatter, datter af Gaardmand Hans Christophersen, Vallensbæk Mark og kirsten cortsdatter    
Født 21. juni, hjemmedøbt 24. juni, døbt 15. november Diderike Ludovika Eline Ancker, datter af *afg. Diderick Ancker og Elisabeth Wilhelmine Andrea Hansen, Enkehuset i Vallensbæk    
Født 31. oktober, døbt 26. december Maren Olsdatter, datter af Drejlsvæver og Jordbruger Ole Christensen, Vallensbæk By og Margrethe Hansen    
1828- fødte piger
Født 9. marts, hjemmedøbt 18. marts, døbt 3. april Johanne Marie Pedersdatter, datter af Indsidder Peder Jensen, Vallensbæk By og Kirsten Larsdatter    
Født 29. juni, døbt 14. juli Johanne Hansdatter (uægte), datter af Ungkarl, Gaardmandsøn Hans Pedersen, Vridsløselille og Birthe Larsdatter bor hos Forældrene    
Født 19. maj, døbt 20. juli Adamine Florentine Caroline (uægte), datter af Brændersvend Christian Sichlau, Kjøbenhavn og Florentine Poulsen, Kjøbenhavn Opholdende sig hos Jordbruger Anders Andersen, Vallensbæk Mark
Født 6. oktober, hjemmedøbt 15. oktober, døbt 30. november Mette Pedersdatter, datter af Jordbruger Peder Albrechtsen, Vallensbæk Mark    
1829- fødte piger
Født 26. marts, døbt 31. marts Johanne Larsdatter (uægte), datter af Tjenestekarl Lars Hansen, Ishøj og Kirsten Andersdatter bor hos Sin fader Lars Hansen tjente Gaardmand og Sognefoged Anders Pedersen, som ogsaa er Kirsten Larsdatters Fader
Født 15. januar, døbt 14. juni Maria Frederikke Voigt, datter af Forpagter et Hus Johan Jørgen Fogh, Vallensbæk Mark og Jacobine Hansdatter Vaccineret af Riber 6. juni 1833
Født 7. maj, døbt 21. juni Esther Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Jensen, Vallensbæk og Abelone Cortsdatter    
Født 1. juni, døbt 2. august Ane Jensdatter, datter af Husmand Jens Frederiksen, Vallesbæk og Birthe Nielsdatter    
Født 19. august, døbt 11. oktober Ane Kirstine Andersdatter, datter af Gaardmand Anders Cortsen, Vallensbæk og Ane Andersdatter    
Født 23. september, døbt 22. november Maren Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Andersen, Vallensbæk og Ane Jensdatter    
Født 26. september, døbt 22. november Johanne Rasmusdatter, datter af Indsidder Rasmus Pedersen, Vallensbæk og Ingeborg Olsdatter    
Født 15. november, døbt 11. december Ane Hansdatter (uægte), datter af Tjenestekarl Hans Pedersen, Tranegilde og Bodil Hansdatter Fader til Bodil Hansdatter Hans Jeremiasen
1830- fødte piger
Født 26. maj, døbt 20. juni Karen Marie Christophersdatter, datter af Gaardmand Christopher Nielsen, Vallensbæk og Karen Andersdatter Vaccineret af Riber 11. juli 1834
Født 13. maj, døbt 4. juli Sara Eleonora Jørgensdatter, datter af Husmand og Væver Jørgen Frederik Thorlund, Vallensæk og Sidse Susanne Thorlund Vacceneret af Riber 28. maj 1835
Født 16. februar, hjemmedøbt 16. februar Kirstine Marie Christensdatter, datter af Gaardmand Christen Mikkelsen, Vallensbæk og Ane Cathrine Johansdatter    
Født 9. juli, døbt 29. august Ellen Peitersdatter, datter af Husmand Peiter Jensen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter vaccineret af Kongsted den 15. juni 1837
Født 23. august, døbt 24. oktober Ane Kirstine Olsdatter, datter af Husmand Ole Pedersen, Vallensbæk og Birthe Hansdatter    
Født 19. oktober, døbt 21. november Birthe Andersdatter, datter af Gaardmand Anders Christophersen, Vallensbæk og Kirsten Cortsdatter    
1831- fødte piger
Født 21. marts, døbt 1. maj Inger Cathrine Eriksdatter, datter af Husmand Erik Hansen, Vallensbæk og Pernille Jensdatter    
Født 17. april, hjemmedøbt 19. april, døbt 13. maj Johanne Laustdatter, datter af Gaardbruger Laust Hansen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter    
Født 25. april, hjemmedøbt 7. maj Ane Sophie Nielsdatter, datter af Husmand Niels Larsen, Vallensbæk og Ane Kirstine Olsdatter    
Født 31. maj, hjemmedøbt 2. juni, døbt 3. juli Cathrine Andersdatter, datter af Indsidder Anders Jensen, Klokkerhuset og Birthe Larsdatter Tvillingbarn
Født 2. oktober, døbt 26. december Ellen Knudsdatter, datter af Husmand Knud Nilausen, Vallensbæk og Kirsten Jensdatter    
1832- fødte piger
Født 27. august, døbt 14. oktober Ida Nathalia Thune, datter af Jordbruger Niels Thune, Vallensbæk og Sophie Wilhelmine Jørgensdatter    
1833- fødte piger
Født 16. juni, hjemmedøbt 30. juni, døbt 28. juli Ane Margrethe Hansdatter, datter af Gaardmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Karen Jørgensdatter vaccineret 11. Juli 1834
Født 15. august, døbt 22. september Maren Jensdatter, datter af Husmand, Skomager Jens Andersen, Vallensbæk og Sidsel Pedersdatter Vaccineret af Riber 27. August 1833
Født 15. september, døbt 27. oktober Kirsten Sørensdatter, datter af Gaardmand Søren Larsen, Vallensbæk og Sidsel Andersdatter Vaccineret af Riber 11. juli 1834
Født 2. oktober, døbt 17. november Karen Andersdatter, datter af Indsidder Anders Jensen, Vallensbæk og Birthe Larsdatter Vaccineret af Riber 11. juli 1834
1834- fødte piger
Født 5. januar, døbt 9. februar Kirsten Andersdatter, datter af Tjenestekarl Anders Hansen, Gaardmand Lars Mortensen og Ellen Larsdatter    
Født 4. marts, hjemmedøbt 5. marts, døbt 19. maj Maren Olsdatter, datter af Gaardmand, Væver Ole Christensen, Vallensbæk og Margrethe Hansdatter Vaccineret af Riber 28 maj 1835
Født 26. april, døbt 4. maj Birthe Hansdatter/Andreassen, datter af og Dorthe Larsdatter, Tjener hos Th.Nissen, Rødovre kom til sin Broder Søren Larsen i Vallensbæk og gjorde Barsel samme Dag
Født 29. oktober, døbt 26. december Johanne Olsdatter, datter af Husmand Ole Pedersen, Vallensbæk og Birthe Hansdatter vaccineret af Riber 18. maj 1835
Født 9. november, døbt 21. december Abelone Hansdatter, datter af Husmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Bodil Isaaksdatter Vaccineret af Riber 28. maj 1835
Født 15. december, døbt 29. marts Madsine Gerhardine Frederikke Fossum, datter af Indsidder, Slagter Fossum, Vallensbæk og Petrea Fischer vaccineret 28. maj 1835
1835- fødte piger
Født 11. januar, hjemmedøbt 14. januar, døbt 15. maj Johanne Sophie Madsdatter, datter af Gaardmand, Sognefoged Mads Andersen, Vallensbæk og Ane Cathrine Hansdatter vaccineret af Riber 28. maj 1835
Født 22. februar, døbt 5. april Karen Christiansdatter, datter af Indsidder Christian Mikkelsen, Vallensæk og Kirsten Bendtsdatter Vaccineret af Riber 28. maj 1835
Født 29. april, døbt 5. maj Margrethe Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk og Inger Olsdatter Vaccineret af Riber 30. Juni 1836
Født 23. juni, hjemmedøbt 29. juni, døbt 2. august Mette Olsdatter, datter af Gaardmand Ole Hansen, Vallensbæk og Kirsten Cortsdatter Vaccineret af Riber 30. juni 1836
Født 29. april, hjemmedøbt 5. maj, døbt 5. juli Margrethe Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Christophersen, Vallensbæk og Inger Olsdatter Vaccineret af Riber 30. juni 1836
Født 23. juni, hjemmedøbt 29. juni, døbt 2. august Mette Olsdatter, datter af Gaardmand Ole Hansen, Vallensbæk og Kirsten Cortsdatter Vaccineret af Riber 30. juni 1836
Født 31. oktober, døbt 26. december Kirsten Andersdatter, datter af Husmand Anders Hansen, Vallensbæk og Ellen Larsdatter    
1836- fødte piger
Født 26. april, hjemmedøbt 29. april, døbt 23. maj Mette Cortsdatter, datter af Cort Hansen Gaardmands Søn Hans Olsen, *bortflyttet og Bodil Christensdatter    
Født 30. april Dødfødt pige til Husmand, Skræder Niels Andersen, Vallensbæk og Ane Nielsdatter    
Født 29. maj, døbt Fredagen 22. Juli Johanne Hansdatter, datter af Gaardmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Karen Jørgensdatter Vaccineret af Riber 27. Juli 1837
Født 7. juli, døbt 25. september Ane Marie Sørensdatter, datter af Gaardmand Søren Larsen, Vallensbæk og Sidsel Hansdatter Vaccineret af Riber 27. juli 1837
Født 21. september, døbt 13. november Johanne Jensdatter, datter af Husmand Jens Frederiksen, Vallensbæk og Birthe Nielsdatter Vaccineret af Riber 27. juli 1837
1837- fødte piger
Født 18. februar, døbt 19. marts Ane Margrethe Christiansdatter, datter af Indsidder, Arbeidsmand Christian Nielsen, Vallensbæk og Kirsten Bendtsdatter    
Født 14. marts, døbt 6. april Karen Marie Olsdatter, datter af Jordbruger Ole Jensen, Vallensbæk og Ane Marie Andersdatter Bortflyttet
Født 22. april, døbt 18. juni Emma Vilhelmine Frederikke Luckman, datter af Indsidder, Væver Johan Andreas Lckman, Vallensbæk og Maren Sophie Thorlund Bortflyttet
Født 23. juni, døbt 6. august Abelone Jensdatter, datter af Husmand Jens Peder Hansen, Vallensbæk og Ane Jensdatter Vaccineret af Riber 25 juli 1838
Født 29. august, døbt 1. oktober Maren Pedersdatter, datter af Husmand, Skomager Peder Christiansen, Vallensbæk og Sidsel Andersdatter Vaccineret af Riber 5. Juli 1838
Født 20. september, døbt 19. november Ellen Hansdatter, datter af Gaardmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Karen Jørgensdatter Vaccineret af Riber 25. juli 1838
Født 6. december, døbt 18. februar Kirstine Larsdatter, datter af Jordbruger Lars Knudsen, Vallensbæk og Ellen Andersdatter Vaccineret af Riber 25. aug 1840
Født 7. december, døbt 21. januar Maren Kirstine Jensdatter, datter af Husmand, Skomager Jens Andersen, Vallensbæk og Sidsel Pedersdatter Død
1838- fødte piger
Født 1. februar, døbt 16. april Marie Johansdatter, datter af Indsidder, Arbeidsmand Johan Christian Fleischer, Vallensbæk og Birthe Frederiksdatter    
Født 5. marts, hjemmedøbt 30. marts, døbt 27. maj Birthe Kirstine Madsdatter, datter af Gaardmand, Sognefoged Mads Andersen, Vallensbæk og Ane Cathrine Hansdatter Vaccineret 13. Juni 1849
Født 22. april, hjemmedøbt 23. april, døbt 10. juni Ellen Sørensdatter, datter af Gaardmand Søren Larsen, Vallensbæk og Sidsel Hansdatter Vaccineret af Riber 25. Juli 1838
Født 3. juni, døbt 15. juli Ane Andersdatter, datter af Husmand Anders Andersen, Vallensbæk og Ellen Larsdatter Vaccineret af Riber 30. juli 1839
Født 12. juli, døbt 12. august Mette Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Jensen, Vallensbæk og Abelone Cortsdatter Vaccineret af Riber 30. juli 1839
Født 19. oktober, døbt 26. december Johanne Marie Jørgensdatter, datter af Jordbruger Jørgen Pedersen, Vallensbæk og Ane Jensdatter Vaccneret af Riber 30. Juli 1839. Konfirmeret i Hvidovre kirke 10. Oktober 1852
Født 20. oktober, døbt 9. december Eble Jensdatter, datter af Gaardmand Jens Andersen, Vallensbæk og Margrethe Olsdatter Vaccineret af Riber 30. Juli 1839
Født 26. oktober, døbt 3. februar Sidsel Jensdatter, datter af Husmand Jens Hansen, Vallensbæk og Ane Jensdatter Vaccineret af Riber 30. Juli 1839
1839- fødte piger
Født 19. januar, døbt 3. marts Bodil Hansdatter, datter af Husmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Kirsten Jensdatter Vaccineret af Riber 30. Juli 1839
Født 16. februar, døbt 5. maj Karen Sørensdatter, datter af Indsidder og Arbeidsmand Søren Jensen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter Vaccineret af Riber 10 Juli 1839
Født 20. marts, hjemmedøbt 23. marts, døbt 9. juni Bodil Hansdatter, datter af Husmand og Jordbruger Hans Rasmussen, Vallensbæk og Ane Madsdatter Vaccineret af Riber 25. August 1840
Født 13. maj Dødfødt pige til Jordruger hos Ane Hansdatter Anders Andersen, Vallensbæk og Ane Baltzersdatter    
Født 2. juli, døbt 12. august Jacobine Thora Frederike Pedersdatter, datter af Tjenestekarl Peder Jacobsen, Vallensbæk og Johanne Georgine v. Thorslund Vaccineret af Riber 25. maj 1841
Født 2. august, døbt 20. oktober Caroline Georgine Meinung, datter af Gaardbestyrer Carl Meinung, Vallensbæk og Hansine D. Meinung *f. Halvorsen    
Født 23. oktober, døbt 1. december Ellen Jensdatter, datter af Husmand Jens Ingvordsen, Vallensbæk og Ingebrorg Jensdatter Vaccineret af Riber 25. August 1841
1840- fødte piger
Født 11. februar, døbt 29. marts Ane Kirstine Andersdatter, datter af Indsidder Anders Jensen, Vallensbæk og Cristiane Marie Veimarsdatter Vaccineret af Riber 25. Maj 1841
Født 29. marts, døbt 20. april Bodil Larsdatter, datter af Tjenestekarl Lars Johansen, Carlslunde og Ingeborg Pedersdatter, Vallensbæk Vaccineret af Riber 25. maj 1841
Født 5. maj, hjemmedøbt 22. maj, døbt 19. juli Kirsten Corneliusdatter, datter af Gaardmand Cornelius Madsen, Vallensbæk og Ane Catrine Hansdatter Vaccineret af Riber 25. Maj 1841
Født 31. maj, døbt 26. juli Bodil Andersdatter, datter af Husmand Anders Pedersen, Vallensbæk og Karen Johansdatter Vaccineret af Riber 25. maj 1841
Født 11. august, døbt 25. oktober Inger Hansdatter, datter af Gaardmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Karen Jørgensdatter Vaccineret af Riber 25. maj 1841
1841- fødte piger
Født 2. februar, døbt 9. april Ane Sørensdatter, datter af Indsidder og Arbeidsmand Søren Jensen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter Vaccineret af Riber 25. Maj 1841
Født 18. februar, hjemmedøbt 21. februar, døbt 12. april Mette Knudsdatter, datter af Gaardmand Knud Cortsen, Vallensbæk og Maren Jensdatter Vaccineret af Riber 25. Maj 1841
Født 24. marts, døbt 31. maj Sidse Povelsdatter, datter af Husmand Povel Jensen, Vallensbæk og Margrethe Larsdatter Vaccineret af Løht den 11. August 1842
Født 22. april, hjemmedøbt 23. april, døbt 13. juni Bodil Jørgensdatter, datter af Jordbruger Jørgen Pedersen, Vallensbæk og Ane Jensdatter Vaccineret af Løht den 11. August 1842
Født 6. maj, døbt 20. juni Ellen Rasmusdatter, datter af Husmand Rasmus Jensen, Vallensbæk og Ane Hansdatter Vaccineret af Løht den 11. august 1842
Født 10. maj, døbt 25. juni Juliane Marie Henriksdatter, datter af Husmand og Væver Henrik Theger, Vallensbæk og Sidse Pedersdatter    
Født 13. juni, hjemmedøbt 29. august Ane Sophie Pedersdatter, datter af Jordbruger Peder Madsen, Vallensbæk og Johanne Mathisen Hjemmedøbt formedes Moder og Barns Sygdom
Født 2. juli, hjemmedøbt 4. juli, døbt 8. august Abelone Nielsdatter, datter af Husmand og Skræder Niels Andersen, Vallensbæk og Ane Nielsdatter Vaccineret af Løth den 11. August 1842
Født 6. september, døbt 14. november Laura Elisabeth Betty Hansen, datter af Skolelærer Julius Vilhelm Hansen, Valensbæk og Frederikke Dorthea Hansdatter Vaccineret af Løth den 11. August 1842
1842- fødte piger
Født 12. august, døbt 9. oktober Ane Margrethe Nielsdatter, datter af Gaardmand Niels Sørensen, Vallensbæk og Agnete Larsdatter Vaccineret af Løth 21. juni 1843
Født 31. oktober, døbt 11. december Maren Hansdatter, datter af Husmand Hans Pedersen, Vallensbæk og Kirsten Jensdatter Død 15. Februar 1843
Født 17. december, døbt 29. januar Birthe Pedersdatter, datter af Husmand Peder Christensen, Vallensbæk og Sidse Andersdatter Vaccineret af Løth 21. Juni 1843
1843- fødte piger
Født 3. januar, hjemmedøbt 3. januar Birgitte Marie Didriksen, datter af Skomager Didriksen, Vallesnbæk og Charlotte Amalie Finkenhoff Barnet levede kun 1½ Time
Født 15. februar, døbt 21. maj Maria Pauline Stub, datter af Sognepræst Carl Frederik Stub, Vallensbæk og Nicoline Frederikke Stub *f. Kieler Vaccineret af Løht den 28. Juni 1843
Født 9. marts, døbt 5. juni Caroline Lovise Pedersdatter, datter af Husmand Peder Jacobsen og Johanne Regine Vilhelmine *f. Tholund Vaccineret af Løth den21. Juni 1843
Født 30. maj, hjemmedøbt 31. maj, døbt 16. juli Bodil Andersdatter, datter af Husmand Anders Pedersen, Vallensbæk og Maren Johannesdatter Vaccineret af Løth den 12. Juni 1844
Født 30. maj, hjemmedøbt 3. juni, døbt 23. juli Maren Jørgensdatter, datter af Gaardmand Jørgen Pedersen og Ane Jensdatter Vaccineret af Løth den 17. Juni 1846
Født 17. maj, døbt 9. juli Elisabeth Rasmusdatter Frost, datter af Avlskarl Hans Rasmussen Frost, Brøndbyvester og Maren Kirstine Larsdatter, Brøndbyvester Tvilling
Født 26. juli, døbt 29. oktober Mette Sørensdatter, datter af Indsidder Søren Jensen og Marfen Pedersdatter Vaccineret af Løth den 12. Juni 1847
Født 2. september, hjemmedøbt 3. september, døbt 29. oktober Mette Hansdatter, datter af Jordbruger Hans Hansen, Hans Hansen og Sidse Pedersdatter Vaccineret af Løth 12. Juni 1844
Født 29. oktober, hjemmedøbt 5. november, døbt 7. januar Ane Margrethe Knudsdatter, datter af Gaardmand Knud Cortsen, Vallensbæk og Maren Jensdatter    
Født 17. november, hjemmedøbt 28. januar, døbt 19. maj Kirsten Birthesdatter (uægte), datter af Soldat Peder Jørgensen, Risby og Birthe Olsdatter, Vallensbæk    
Født 26. november, døbt 12. januar Karen Povelsdatter, datter af Husmand Povel Jensen, Vallensbæk og Margrethe Larsdatter Vaccineret af Løth den 12. Juni 1844