Hjemmesiden er under nyudvikling

Døbte 1779-1814

Kirkebog - døbte drenge og piger 1779-1814

/1779

Dåb Navn
1. Søndag efter Nytaar Abelone, datter af Huusmand Peder Peitersen
23. post Trinitatis, født 3. Søndag efter Nytaar Cidsel, datter af Christen Nielsen
hjemmedøbt 11. februar Birthe, datter af Hiulmand Anders Hansen
8. februar Jacob, søn af Husmand Peder Andersen
5. april Peder, søn af Husmand Niels Hansen
5. Søndag efter paaske Balthazar
2. Søndag efter Trinitatis Margrethe, datter af Husmand Hans Jørgen Mortensen
10. Søndag efter Trinitatis Dødfødt pige, datter af Gaardmand Albert Olsen
15. efter Trinitatis Anders, søn af Foged Christen Nielsen
26. september Maren, datter af Hans Rasmussen
18. Søndag efter Trinitatis Anders, søn af Gaardmand Cort Knudsen
allehelgensdag Peder, søn af Lars Mortensen
anden Juledag Barbara, datter af Jens Engstrøn
1780
30. januar Karen, datter af Christen Adsersen
13. februar Hans, søn af Gaardmand Peder Hansen
23. marts Christian, søn af Smed Nicolai Larsen
5. søndag efter Paaske Christen, søn af Lars Nielsen
4. Søndag efter Trinitatis Abelone Jensdatter (uægte), Hans Nielsens Datter
24. Søndag efter Trinitatis Anna, datter af Husmand Peder Nielsen
1781
28. januar Kirsten, datter af Jens Holmstrøm
4. april Anna Barbara, datter af Præst Homann
2. Søndag efter Paaske Birthe, datter af Husmand Anders Hansen
2. Søndag post Trinitatis Ellen, datter af Gaardmand Ole Olsen
4. Søndag efter Trinitatis Catrine, datter af Husmand Peder Pedersen
2. Søndag i Advent Johanne, datter af Husmand Niels Nielsen
4. Søndag i Advent Lars, søn af Husmand Hans Jørgen Mortensen
1782
15. marts Jens, søn af Niels Pedersen
30. april Maren, datter af Skræder Lars Christensen (der er en del blækklatter)
8. maj Kirsten, datter af Indsidder Knud Thomsen
23. august, født 19 juli Christian, søn af Gaardmand Homann
9. post Trinitatis, født 25 juli Peder, søn af Cort Knudsen
9. post Trinitatis, født 26 juli Cathrine, datter af Nicolay Jensen
12. post Trinitatis, født 8. august Vincentz, søn af Indsidder Hans Vincentzen
25. post Trinitatis Anders, søn af Begravet 7. juni Lars Andersen
1783
11. april (hjemmdøbt 9. marts), født 4. marts Petronella Hendrike, datter af Nyrop
7. post Trinitatis Lars, søn af Hans Cortsen og Ingeborg Pedersdatter
Teste AsensChristi Niels, søn af Gaardmand Hans Rasmussen og Bertha Hansdatter
15. post Trinitatis, født 20 september Morten, søn af Holder til hos en Husmand her i Byen Peder Hansen og Karen Hansdatter
14. post Trinitatis Christian, søn af Degn Broe
1784
4. post Advent Jens, søn af Peder Petersen og Anne Tønnesdatter
2. Søndag efter Nytaar Johanne, datter af Husmand Lars Nielsen og Karen Nielsdatter, holder egentlig til hos Mandens Forældre
3. Søndag post Nytaar Christen, søn af Indsidder Anders Christensen, Kirkehuset og Karen Pedersdatter
19. marts Magdalene Johanne Sophie, datter af Sognepræst Chritopher Nyrop og Vilhelmine Schvornitzer
5. post Trinitatis Anders, søn af Skomager Peder Nielsen og bodil baltzersdatter
14. post Trinitatis Anne, datter af Husmand Peder Jensen og Maren Jacobsdatter
1785
2. post Advent Anne, datter af Hans Incvortsen, Præste enke Huset og Johanne Olsdatter
2. Søndag efter Hellig 3. Kongers Dag Søren, søn af Husmand Niels Hansen og Karen Jørgensdatter
10. marts Jens Christian, søn af Smed Nicolai Jensen og Berthe Christensdatter
5. post Trinitatis Søren, søn af Cordt Knudsen og Anne Hansdatter
1. Søndag post Trinitatis Bodil (uægte) og Bodil Nielsdatter
3. post Trinitatis Peder, søn af Christopher Christensen, Tjener Greve Mølle og Maren Pedersdatter
24. juni Othonia Maria, datter af Sognepræst Christopher Nyerup og Vilhelmine Johanne Schvornitse
19. post Trinitatis Niels, søn af Lars Nielsen og Karen Sørensdatter, Tjener Faderen Niels Larsen
5. post Trinitatis Søren, søn af Gaardmand Jacob Knudsen og ?? Jacobsdatter
23. oktober Dødfødt pige, datter af Husmand Peder Jensen
1786
Mikkelsdatter Peder, søn af Gaardmand Christopher Pedersen og Kirsten Hansdatter
6. post Trinitatis Niels, søn af Husmand Niels Nielsen
12. post Trinitatis Rasmus (uægte), søn af Udlagt Lars Frandsen, Herstedvester, Tjenende Lars Olsen og Berthe Olsdatter
12. post Trinitatis Karen (uægte), datter af Udlagt Lars Frandsen, Herstedvester, Tjenende Lars Olsen og Berthe Olsdatter
18. post Trinitatis Kirsten, datter af Husmand Jens Larsen Holmstrøm og Anne Hansdatter
1787
Fastelavnssøndag Vilhelmine, datter af Sognepræst Christopher Nyerup
2. Søndag i Fasten Lene, datter af Skomager Peder Christophersen og Kirsten Jensdatter
5. post Trinitatis Hans, søn af Skomager Peder Nielsen og Boel Balzersdatter
4. juli Berthe, datter af Peder Hansen og Karen Hansdatter
16. post Trinitatis Kirsten, datter af Gaardmand Nils Thoresen, Vallensbæk og Maren Pedersdatter
18. post Trinitatis Abelone, datter af Gaardmand Peder Hansen og Abelone Knudsdatter
24. post Trinitatis Margrethe, datter af Gaardmand Cordt Knudsen og Anne Hansdatter
1788
22. marts Sidse, datter af Gaardmand Lars Mortensen og Margrethe
1. Søndag post Paaske Anders, søn af Husmand Anders Olsen og kirsten
2. juli Johanne, datter af Gaardmand Christopher Pedersen og Kirsten Hansdatter
7. post Trinitatis Johanne, datter af Niels Christensen, Beboende Hans Rasmussen Hus og Karen Pedersdatter
9. post Trinitatis Peder, søn af Smed Nicolai Jensen, Vallensbæk og Berthe Christensdatter
13. post Trinitatis (hjemmedøbt 9. post Trinitatis), født 6. juli Johanne, datter af Sognepræst Christopher Nyerup og Wilhelmine Schvanitz
?? post Trinitatis Anders, søn af Gaardmand Niels Pedersen og Anne Hansdatter
  Christen, søn af Husmand Jens Larsen og Anne Hansdatter
1789
1. Advent Morten, søn af Husmand Lars Nielsen og Karen Nielsdatter
2. Advent Abelone, datter af Gaardmand Jens Peterden og Ellen Povlsdatter
3. Søndag i Advent Anders, søn af Husmand Lars Nielsen og Anne Mogensdatter
  Dorthe, datter af Husmand Peder Frandsen og Ingeborg Andersdatter
6. post Paaske Else Margrethe, datter af Husmand Jørgen Mortensen og Kirsten Jensdatter
6. post Trinitatis Peter, søn af Husmand Peter Petersen og Anne Tønnesdatter
18. post Trinitatis Ester, datter af Gaardmand Anders Hansen og Abelone Knudsdatter
19. post Trinitatis Sidse, datter af Husmand Anders Christensen og Karen Pedersdatter
24. post Trinitatis, født 23. post Trinitatis (15. november) Peter Jespersen, søn af Sognepræst Christopher Nyerup og Wilhelmine Schvanitz
1790
10. januar Christen, søn af Husmand Peder Hansen og Karen Hansdatter
5. Søndag i Paasken Hans, søn af Gaardmand Christopher Nielsen og Kirsten Hansdatter
Cad. Dom Margrethe, datter af Gaardmand Jens Pedersen og Ellen Povlsdatter
4. post Trinitatis Hans, søn af Smed Nikolay Jensen og berthe chrestensdatter
14. post Trinitatis Lars, søn af Gaardmand Cordt Knudsen og Anne Hansdatter
20. post Trinitatis Kirsten, datter af Gaardmand Hans Olsen og Inger Andersdatter
21. post trinitatis Inger, datter af Husmand Anders Nielsen og Birthe Rasmusdatter
1791
25. februar Dorthe Marie, datter af Degn Broe
30. marts Christen, søn af Husmand ?? Christensen og ?? Pedersdatter
3. søndag efter Paaske Christopher, søn af Husmand Jens Larsen og Anne Hansdatter
5. Søndag efter Paaske Karen, datter af Gaardmand Tønnes Larsen og Margrethe Petersdatter
Christi Himmellfartsdag Anders, søn af Gaardmand Erik Nielsen og Maren Tidemandsdatter
?? Ole, søn af Gaardmand Peder Hansen og Margrethe Larsdatter
5. post Trinitatis Petronelle Henridie, datter af Sognepræst Christopher Nyerup og Vilh. Jos. Schvenitz
9. post Trinitatis Karen, datter af Husmand Lars Nielsen og Karen Nielsdatter
12. post Trinitatis Peder, søn af Husmand Ole Pedersen og Boel Rasmusdatter
13. post Trinitatis Kirsten, datter af Gaardmand Jens Petersen og Ellen ??
19. post Trinitatis Abelone, datter af Gaardmand Christen Pedersen og Kirsten Hansdatter
1792
Nytaarsdag Anne, datter af Husmand Anders Nielsen og Birthe Rasmusdatter
Egkalanue Søndag Ole, søn af Indsidder Johan Olsen og Johanne Hansdatter
Palmesøndag Kirsten, datter af Husmand Anders Christensen og Karen Pedersdatter
5. Søndag efter Paaske Ane, datter af Gaardmand Knud Nielsen og Abelone Knudsdatter
27. marts, født 27 marts Johan, søn af Sognepræst Christian Tomod og Christina Margretha Pfeiffer
11. søndag efter Trinitatis, født 11 august Thor, søn af Indsidder Hans Thorsen og Ellen Pedersdatter
13. efter Trinitatis, født 28 august Ole, søn af Gaardmand Niels Hansen og Maren Andersdatter
14. post Trinitatis, født 4. september Anders, søn af Husmand Hans Jensen og Kirstine Andersdatter
19. efter Trinitatis Margrethe, datter af Gaardmand Peder Hansen og Margrethe Larsdatter
20. post Trinitatis, født 14 oktober Ingeborg, datter af Hugger ?? Gydesen og Kirsten Olsdatter
21. post Trinitatis, født 20 oktober Else, datter af Husmand, Stenhugger Hans Jørgen Mortensen og Kirsten Nielsdatter
Allehelgensdag, født 29 oktober Lars Andersen, søn af Indsidder Anders Larsen og Ane Jensdatter
1793
Nytaarsdag, født 25 december Peder, søn af Husmand Anders Jensen og Birthe Pedersdatter
1. Søndag efter Nytaar Sidse, datter af Husmand Niels Christensen og Karen Pedersdatter
2. Søndag efter Paaske, født 12 april Baltzasar, søn af Husmand og Skomager Peder Nielsen og Bodil Batzarsdatter
2. Søndag efter Trinitatis, født 4. juni Bendt, søn af Indsidder Jens Bentsen og Ellen Hansdatter
4. Søndag efter Trinitatis, født 16 juni Sophie, datter af Skræder og Husmand Erik Nielsen og Karen Andersdatter
6. søndag efter Trinitatis, født 29 juni Karen, datter af Husmand Peder Christensen og Ane Tønnesdatter
7. Søndag efter Trinitatis, født 13 juli Margrethe, datter af Gaardmand Christopher Pedersen og Kirsten Hansdatter
11. Søndag efter Trinitatis, født 13 august Birthe, datter af Gaardmand Hans Olsen og Inger Andersdatter
20 Søndag efter Trinitatis, født 3. oktober Peder, søn af Husmand Morten Hansen og Ane Pedersdatter
17. oktober, født 21 september Elisabeth Magdalene, datter af Præst Christian ?? og Kirstine Margrethe Pfeiffer
1794
1. Søndag efter Hellig 3. konger, født 10 januar Kirsten, datter af Husmand Niels Massen og Mette Olsdatter
5. Søndag efter Trinitatis, født 31 januar Abelone, datter af Gaardmand Jens Pedersen og Ellen Povlsdatter
sexagemia, født 17 februar Lise Margrethe, datter af Husmand Poul Larsen og Ane Hansdatter
?? Margrethe, datter af Husmand Lars Nielsen og ??(Blækklatter) Nielsdatter
2. Søndag efter Trinitatis, født 26 juni Peder, søn af Gaardmand Anders Hansen og Abelone Knudsdatter
11. søndag efter Trinitatis, født 24 august Jørgen, søn af Husmand, Væver Ole Pedersen og Karen Olsdatter
1. Søndag efter Trinitatis, født 10 juli Rasmus, søn af Husmand Ole Pedersen
22. Søndag efter Trinitatis, født 15 november Mette, datter af Husmand Anders Hansen og Inger Nicolajsdatter
1795
1. Advent, født 27 november Lars, søn af Husmand Niels Pedersen og Ane Larsdatter
3. Søndag i Fasten, født 4. marts Ellen, datter af Gaardmand Niels Thorsen og Maren Pedersdatter
Langfredag, født 31 marts Kirsten, datter af Husmand Anders Jensen og Birthe
1. Søndag efter Paaske, født 7. april Kirsten, datter af Husmand Niels Christensen og Karen Pedersdatter
3. Søndag efter Paaske, født 20 april Anders, søn af Gaardmand Christopher Pedersen og kirsten hansdatter
4. Søndag efter paaske, født 27 april Peiter, søn af Gaardmand Jens Peitersen og Ellen Poulsdatter
5. Søndag efte Paaske, født 2. maj Karen, datter af Husmand Anders Christensen og Karfen Pedersdatter
21 Søndag efter Trintatis, født 23 oktober Karen, datter af Husmand og Hugger Ole Andersen og Kirsten Olsdatter
1796
1. Advent, født 22 november Ane, datter af Husmand Niels Nielsen og Mette Olsdatter
1. Søndg efter Nytaar, født 30 december Niels, søn af Husmand og Skræder Erik Nielsen og Karen Andersdatter
3. Søndag i Fasten, født 25 februar Ole, søn af Gaardmand Hans Olsen og Inger Andersdatter
Midfaste, født 4. marts Ane, datter af Husmand og hugger Ole Hansen og Maren Christensdatter
4. Søndag efter Paaske, født 21 februar Hans, søn af Gaardmand Peder Hansen og Margrethe Larsdatter
11. Søndag efter Trinitatis, født 2. august Niels, søn af Husmand Jens Nielsen og Ellen Pedersdatter
11. Søndag efter Trinitatis, født 3. august Margrethe, datter af Husmand Niels Pedersen
15. søndag efter Trinitatis, født 28 august Karen, datter af Husmand Jens Larsen og ??(Blækklat) Andersdatter
22. Søndag efter Trinitatis, født 22 oktober Hans, søn af Husmand Anders Hansen og Inger Nicolaisdatter
1797
1. Advent, født 20 november Jens, søn af Gaardmand Anders Fransen og Abelone Knudsdatter
1. Advent, født 21 november Karen, datter af Husmand Anders Larsen og Ane Jensdatter
3. Søndag efter Advent, født 8. december Sidse, datter af Husmand og Væver Lars Nielsen og Karen Nielsdatter
Faste Dag, født 22 december Ane, datter af Gaardmand Hans Olsen og Esther Cordtsdatter
Søndag efter Hellig 3. Konger Kirsten, datter af Husmand Niels Christensen og ??(Blækklat) Pedersdatter
Søndag i Fasten Søren, søn af Husmand Peder Andersen og ??(Blækklat) Andersdatter
5. Søndag efter Fasten, født 26 marts Niels, søn af Gaardmand Christopher Pedersen og Kirsten Hansdatter
2. Søndag efter Trinitatis, født 15 juni Christen, søn af Gaardmand Anders Pedersen og Johanne Christensdatter
4. Søndag efter Trinitatis, født 6. juli Peder, søn af Husmand Anders Nielsen og Birthe Rasmusdatter
5. Søndag efter Trinitatis, født 20 juli Kirsten, datter af Husmand og Væver Ole Pedersen og Karfen Olsdatter
9. Søndag efter Trinitatis, født 5. august Poul, søn af Gaardmand Jens Pedersen og Ellen Poulsdatter
16. Søndag efter Trinitatis, født 28 september Christen, søn af Husmand Jørgen Jørgensen og Berthe Christensdatter
1798
1. Advent, født 2. december Lars, søn af Gaardmand Peder Hansen og Margrethe Larsdatter
3. Søndag efter Hellig 3. Konger, født 13 januar Ane, datter af Gaardmand Cort Knudsen og Mette Olsdatter
3. Søndag i Fasten, født 2. marts Jens, søn af Husmand Jens Bentsen og Ellen
3. Søndag efter Paasken, født 6. maj Hans, søn af Husmand Ole Hansen og Maren Christensdatter
12. post Trinitatis, født 20 august Ane, datter af Husmand Anders Larsen og Ane Jensdatter
15. post Trinitatis, født 9. september Niels, søn af Husmand Jens Larsen og ane ??
17. Søndag post Trinitatis, født 24 september Birthe, datter af Husmand Hans Peitersen og Mette Hansdatter
  Ane, datter af Niels Pedersen
  Cathrine, datter af Husmand Peder Andersen
født 13 oktober Ukendt(Blækklat), søn af Husmand Niels Pedersen
21. Søndag post Trinitatis, født 22 oktober Ane, datter af Gaardmand Hans Olsen
25. Søndag efter Trinitatis, født 13 november Hans, søn af Væver Lars Nielsen
1799
4. Søndag i Advent, født 15 december Jens, søn af Gaardmand Niels Thorsen
27. januar, født 17 januar Poul, søn af Gaardmand Jens Peitersen
3. februar, født 26 januar Baltzaser, søn af Husmand Peder Nielsen
14. februar, født 2. februar Benthe, datter af gaardmand Anders Pedersen
17. marts, født 9. marts Christen, søn af Husmand Niels Christensen
14. juni, født 6. april Niels, søn af Husmand Ole Pedersen
14. april, født 8. april Birthe, datter af Husmand Jürgen Jürgensen
5. maj, født 29 april Maren, datter af Husmand Niels Nishe
19. maj, født 15 maj Kirsten, datter af Husmand Isaach Jensen
16. juni, født 11 juni Margrethe, datter af Husmand Ole Andersen
12. Søndag efter Trinitatis, født 6. august Christen, søn af Husmand Anders Lassen
20. Søndag efter Trinitatis, født 3. oktober Rasmus, søn af Husmand Jens Bentzen
21. Søndag efter Trinitatis, født 12 oktober Karen, datter af Husmand Jens Jensen
Allehelgensdag, født 28 oktober Kirsten, datter af Gaardmand Cort Knudsen
25. post Trinitatis, født 3. november Johanne Cathrine, datter af Gaardmand Hans Andersen
1800
2. februar, født 22 januar Ukendt, søn af Gaardmand Jens Peitersen og Ellen ??(Blækklat)
Septuagesima, født 6. februar Anders, søn af Husmand Jens Larsen
4. maj, født 17 marts Andreas Jacob, søn af Præst Schousboe
20. april, født 9. april Peiter, søn af Husmand Hans Peitersen
20. april, født 15 april Ane, datter af Gaardmand Anders Cortsen
11. juni, født 9. maj Ane, datter af Husmand Erich Nielsen
18. juni, født 9. maj Johanne, datter af Husmand, Hugger Ole Hansen
25. maj, født 18 maj Kirsten, datter af Gaardmand Peder Hansen
29. juni, født 26 juni Johanne Cathrine, datter af Husmand Peder Andersen
13. september, født 8. juli Lars, søn af Husmand Anders Jensen
13. juli, født 6. juli Christen, søn af Husmand Anders Larsen
5. oktober, født 1. oktober Gunder, søn af Husmand Ole Jensen
2. november, født 25 oktober Lars, søn af Tjenestekarl Hans Persen
1801
30. november, født 24 november Ellen, datter af Gaardmand Niels Thorsen
12. marts, født 4. marts Mads, søn af Gaardmand Anders Pedersen
8. marts, født 5. marts Abelone, datter af Gaardmand Hans Olsen
22. marts, født 18 marts Niels, søn af Husmand Ingvard Madsen
29. marts Søren, søn af Husmand Lars Nielsen
Født 12 april Ole, søn af Husmand Hans Olsen
28. juni, født 19 juni Jens, søn af Gaardmand Jens Peitersen
Hjemmedøbt 8. juli, født 8. juli Christen, søn af Husmand Anders Larsen. Død straks efter Hjemmedaaben
13. september, født 6. september Ane, datter af Husmand, Dagleier Jens Nicolaisen
2. september, født 13 september Ane, datter af Husmand Ole Pedersen
4. oktober, født 27 september Birthe Sophie, datter af Husmand, Væver Ole Jürgensen
25. oktober, født 9. september Frantz August, søn af Præst Schoubye og A. C. E. Niese
29. december, født 16 november Anne, datter af Husmand Jens Nielsen
1802
13. december, født 7. december Knud, søn af Gaardmand Cort Knudsen
26. december, født 20 december Ane, datter af Husmand Jens Larsen
Hjemmdøbt 5. Søndag efter Hellig 3. Konger Jens, søn af Husmand Erik Nielsen
7. juni, født 1. juni Karen Andersdatter (uægte), datter af Udlagt Anders Jensen, Tjenestekarl hos Niels Larsen Gaardmand og Benthe Svendsdatter, Datter af den gamle Smed og Kirsten Jensdatter
25. juli, født 22 juli Ole, søn af Husmand Niels Nissen
16. august, født 28 juni Boel, datter af Husmand Isaach Jensen
19. september, født 11 september Inger, datter af Gaardmand Peder Hansen
Hjemmedøbt 15. september, født 12 september Niels, søn af Husmand Peder Pedersen
31. oktober Marie (uægte), datter af Jens, Frederiksberg, Tjener en avlsbruger, og Karen Marie Nielsdatter, Kjøbenhavn
1803
19. december, født 10 december Ane, datter af Gaardmand Jens Olsen
30. januar, født 24 januar Niels, søn af Husmand paa Marken Rasmus Nielsen
6. marts Julius Wilhelm, søn af Degn og Skoleholder Hansen og Jacobine
Født 25 januar Dødfødt dreng, søn af Husmand Jens Nicolaisen
15. maj, født 8. maj Anders, søn af Gaardmand Hans Olsen
5. juni, født 31 maj Anne, datter af Gaardmand Anders Pedersen
12. juni, født 3. juni Ole, søn af Gaardmand Jens Peitersen
19. juni, født 6. juni Knud, søn af Gaardmand Kort Knudsen
4. september Ane, datter af Husmand Anders Larsen
23. oktober Ane, datter af Husmand Niels Pedersen og Mette Andersdatter
6. november, født 28 oktober Birthe, datter af Husmand og Væver Lars Nielsen
20. november, født 10 november Knud, søn af Gaardmand Hans Olsen
13. maj, født 23 december Karen Johanne, datter af Sognepræst Niels Schouboe og A. C. E. Neise
1804
25. marts, født 20 marts Anders, søn af Husmand Jens Larsen, Broe Hus og Maren Holgersdatter
22. april, født 19 april Peder, søn af Husmand Ole Pedersen
15. juli Sidsel, datter af Væver Ole Jürgensen
12. august, født 19 juli Niels, søn af Husmand Niels Pedersen og Kirsten Jensdatter
23. september (hjemmedøbt 11. august), født 11 august Johanne, datter af Gaardmand Peder Hansen og Margrethe Larsdatter
11. august, født 29 juli Peder, søn af Husmand Jens Nicolaisen og Birthe Nielsdatter
16. september, født 19 juli Niels, søn af Gaardmand Jens Olsen og Ester Nielsdatter
28. oktober, født 27 september Kirsten, datter af Husmand Niels Nielsen
11. november, født 27 september Kirsten, datter af Husmand Hans Peitersen, paa Marken
Hjemmedøbt 20. januar, født 22 november Karen, datter af Husmand Peder Andersen
1805
3. marts (hjemmedøbt 25. januar), født 22 januar Nicolai, søn af Husmand eller Inderste Christian Nicolaisen og Bodil Andersdatter
21. marts, født 15 marts Per, søn af Gaardmand Jens Peitersen
9. juni, født 27 marts Elisabeth, datter af Degn Hans Christensen
20. oktober (hjemmedøbt 22. september), født 5. september Johanne, datter af Gaardmand Anders Larsen
22. november (hjemmedøbt 7. oktober), født 30 september Ane, datter af Gaardmand Hans Olsen, Udflytter
Hjemmedøbt 24. november, født 22 november Hans, søn af Husmand Rasmus Nielsen (Død)
1806
1. december Ane, datter af Hans Olsen
1. januar Hans, søn af Husmand Rasmus Nielsen
8. februar (hjemmedøbt 6. januar), født 2. januar Peder, søn af Foged Anders Pedersen
23. februar (hjemmedøbt 16. januar), født 10 januar Lars, søn af Gaardmand Peder Hansen
9. marts, født 7. marts Christen, søn af Gaardmand Christen Rasmussen
23. marts (hjemmedøbt 21. februar), født 15 februar Mette, datter af Gaardmand Hans Olsen
30. marts (hjemmedøbt 27. februar), født 18 februar Ellen, datter af Gaarsdmand ?? Knudsen
5. oktober (hjemmedøbt 17. august), født 12 august Ane, datter af Gaardmand Jens Peitersen
9. november (hjemmedøbt 14. september), født 11 september Niels, søn af Husmand Anders Andersen
1807
24. december (hjemmedøbt 31. oktober), født 28 oktober Cecilia, datter af Smed Lars Egstrøm
13. april (hjemmedøbt 18. januar), født 16 januar Gunild, datter af Husmand Rasmus Nielsen, Udflytter og Karfen Hansdatter
2. Søndag efter Paasken (hjemmedøbt 22. februar), født 17 februar Anders, søn af Gaardmand Peder ??, Udflytter og Kirsten Andersdatter
16. april (hjemmedøbt 5. marts), født 2. marts Ane, datter af Husmand Niels Hansen og Ane Larsdatter
10. maj (hjemmedøbt 9. marts), født 5. marts Inger, datter af Husmand Ole Jürgensen, Veidehuset og Karen Christensdatter
18. maj (hjemmedøbt 5. april), født 3. april Peder, søn af Husmand Jens Larsen og Maren Holgersdatter
7. juni (hjemmedøbt 24. april), født 23 april Johanne, datter af Væver Lars Nielsen og Karen Nielsdatter
18. juni , født 29 maj Emilia Constantine Wilhelmine, datter af Sognepræst Svendsen og Catrine Marie *f. Pechyle
9. august (hjemmedøbt 5. juni), født 5. juni Søren, søn af Væver Ole Pedersen
Hjemmedøbt 18. oktober), født 17 oktober Peder, søn af Niels Pedersen
1808
2. Søndag i Advent Peder, søn af Husmand Niels Pedersen og Kirsten Nielsdatter
8. Søndag efter Trinitatis , født 16 juli Birthe, datter af Husmand Niels Pedersen og Karen Larsdatter (Findes anført i Degnens Alterbog under 1793)
20. marts (hjemmedøbt 4. februar), født 31 januar Peder, søn af Gaaardmand Hans Olsen *den Ældre og Inager Andersdatter
29. maj (hjemmedøbt 26. april), født 24 april Peder, søn af Gaardmand Anders Pedersen og Johanne Andersdatter
17. juli (hjemmedøbt 6. juni), født 2. juni Appelone, datter af Gaardmand Kort Knudsen og Mette Olsdatter
Hjemmedøbt 9. juli), født 9. juli Albrect, søn af Peder Albrectsen, Tjener Niels Kortsen og Kirsten Nielsdatter (Barnet døde før Daaben Confirmederes)
4. september (hjemmedøbt 21. juli), født 16 juli Kort, søn af Gaardmand Hans Olsen *den Yngre og Esther Cortsdatter
13. november (hjemmedøbt 11. august), født 10 august Margrethe, datter af Husmand Jordbruger Peder Andersen og Marie Hansdatter
9. oktober (hjemmedøbt 11. september), født 6. september Abelone, datter af Jordbruger Hans Peitersen, Udflytter og Mette Hansdatter
1809
26. februar (hjemmedøbt 13. januar), født 13 januar Bodil, datter af Gaardmand Christen Rasmussen og Mette Hansdatter
19. marts, født 11 marts Kirsten, datter af Husmand Niels Pedersen *den Ældre og Mette Andersdatter
22. maj (hjemmedøbt 23. marts), født 23 marts Knud, søn af Smed Lars Egstrøm og Kirsten Knudsdatter
22. maj (hjemmedøbt 23. marts), født 23 marts Ellen, datter af Smed Lars Egstrøm og Kirsten Knudsdatter
16. april , født 6. april Anders, søn af Husmand Anders Andersen og Abelone Pedersdatter
4. juni (hjemmedøbt 24. april), født 24 april Hans, søn af Væver Lars Nielsen og Karen Nielsdatter
25. juni (hjemmedøbt 23. maj), født 23 maj Lars, søn af Gaardmand Morten Larsen og Ellen Olsdatter
14. august (hjemmedøbt 16. juli), født 13 juli Ane, datter af Husmand Niels Jørgensen og Kirsten Hansdatter
3. september (hjemmedøbt 30. juli), født 30 juli Karen, datter af Husmand, Skomager Peder Werngreen og Elisabeth Røyer
10. september (hjemmedøbt 31. juli), født 31 juli Albrect, søn af Indsidder Peder Albrectsen og Kirsten Nielsdatter
1810
1. Advent 18september Karen Pedersdatter (uægte), datter af Soldat Søren ??, ?? Regiment og Margrethe Erichsdatter
  Kan Ikke Læses og Mad. Broe, Kirsten Jensdatter
15. april (hjemmedøbt 8. april), født 7. april Johan Christian (uægte), søn af Holsten Rytter Udlagt Johan Nicolai Fleysoen, Indkvarteret og Benthe Svendsdatter
27. maj (hjemmedøbt 23. april), født 22 april Hans, søn af Jordbruger Rasmus Nielsen, Vallensbæk Mark og Maren Hansdatter
8. juli (hjemmedøbt 11. juni), født 8. juni Kirsten, datter af Gaardmand Anders Pedersen og Johanne Pedersdatter
12. august (hjemmedøbt 6. juli), født 6. juli Kirsten, datter af Husmand Jens Nielsen og ellen pedersdatter
16. september (hjemmedøbt 5. august), født 2. august Rasmus, søn af Gaardmand Kristen Rasmussen og Mette Hansdatter
23. september (hjemmedøbt 19. august), født 17 august Hans, søn af Jordbruger Peder Andersen og Marie Hansdatter
26. december (hjemmedøbt 14. oktober), født 10 oktober Anders, søn af Husmand Morten Andersen og Kirsten Olsdatter
15. januar (hjemmedøbt 2. oktober), født 29 november Ebele, datter af Gaardmand Kort Knudsen og Mette Olsdatter
1811
4. februar (hjemmedøbt 9. januar), født 7. januar Johanne, datter af Husmand Jens Larsen og Maren Holgersdatter
17. marts (hjemmedøbt 4. februar), født 3. februar Ellen, datter af Husmand og Smed Lars Egstrøm og Kirsten Knudsdatter
22. april (hjemmedøbt 17. februar), født 17 februar Kristen, søn af Gaardmand Hans Olsen og Ester Kortsdatter
1. pindsedag (hjemmedøbt 7. april), født 31 marts Esther, datter af Gaardmand Hans Olsen *den Ældre og Inger Andersdatter
8. april Niels Ludvig (Resten kan ikke læses)
Hjemmedøbt 28. maj), født 19 maj Karen, datter af Husudflytter Peder Fransen, Vallensbæk Mark og Kirsten Andersdatter
25. august Maren (Rest kan ikke læses)
8. september (hjemmedøbt 4. august), født 2. august Peiter, søn af Anders Egstrøm og Aelone Pedersdatter
1812
31. december, født 10 december Christian Wilhelm (rest kan ikke læses)
Hjemmedøbt 12. marts) Anders, søn af Anders Andersen
31. maj (hjemmedøbt 2. april), født 31 marts Hans, søn af Husmand Peder Andersen og Maren Hansdatter
3. juni (hjemmedøbt 26. maj), født 21 maj Jørgen, søn af Husmand Niels Jørgensen og Kirsten Hansdatter
26. juli (hjemmedøbt 23. juni), født 20 juni Dorthe, datter af Gaardmand Ulæselig og Johanne Christensdatter
Hjemmedøbt 24. september), født 21 september Kirsten (uægte), datter af Tjenende *udlagt Poul Andersen, Gaardeier Jørgen Jensen
1813
Hjemmedøbt 13. februar), født 10 februar Søren (uægte) og Benthe Svendsdatter
Født 20 februar Morten, søn af i Vallensbæk opholdende fruentinner (rest kan ikke læses)
9. juni (hjemmedøbt 19. marts), født 17 marts Ane, datter af ?? Peitersen
25. juli (hjemmedøbt 1. april), født 30 marts Carl Frederik Modol (rest kan ikke læses)
Hjemmedøbt 18. april), født 16 april Peder, søn af Niels Jensen og Maren Andersdatter
13. juni (hjemmedøbt 6. juni), født 4. juni Frederich Gotlieb (uægte), søn af *udlagt Frederik Hansen og Karen Marie ??
13. juni (hjemmedøbt 6. juni), født 4. juni Chralotte Frederiche (uægte), datter af *udlagt frederik hansen og Karen Marie ??
14. juni , født 7. juni John, søn af Smed Lars Egstrøm og Kirsten Knudsdatter
1. august (hjemmedøbt 14. juni), født 12 juni Sophie Magdalene, datter af ?? Thorlund
21. oktober, født 26 september Ellen, datter af Husmand Jens Rasmussen og Karen Andersdatter
Hjemmedøbt 26. december, født 25 december Niels, søn af Gaardmand Peder Albrectsen og Kirsten Nielsdatter
1814
27. februar (hjemmedøbt 18. januar), født 12 januar Peder, søn af Gaardmand Hans Olsen *den Yngre og Esther Mortensdatter
, født 13 januar Dødfødt dreng, søn af Gaardmand, Sognefoged Anders Pedersen og Johanne Christensdatter
6. marts (hjemmedøbt 18. januar), født 18 januar Kirsten, datter af Husmand Rasmus Nielsen og maren ??
19. maj (hjemmedøbt 17. april), født 14 april Peder, søn af Husmand Ole Nielsen og Karen Tøndersdatter